Diplomacie na houby, tohleto
Včera odpoledne podepsali pražský primátor Zdeněk Hřib a starosta Tchaj-peje Wen-je Ko sesterskou smlouvu, ve které se domlouvají na spolupráci kulturní, ekonomické, ale i v oblasti smart cities a turismu. A hlavně, kolem toho se konec konců všechno točí, dostane Praha do své ZOO luskouna jako náhradu za pandy, které byly ze hry ve chvíli, kdy magistrát loni na podzim ukončil smlouvu s Pekingem.
Během několika hodin samozřejmě na podpis sesterské smlouvy mezi Prahou a Tchaj-pejem reagovala Čínská lidová republika a Šanghaj, pětadvacetimilionová metropole, jedno z finančních, kulturních a průmyslových center Číny, ukončila s Prahou veškeré oficiální styky.
Ve svém prohlášení šanghajská vláda uvedla, že se Praha “svévolně vměšuje do čínské vnitřní politiky a veřejně se staví proti principu jedné Číny. Vláda města Šanghaj a jeho lid proti tomu důrazně protestují.” Čína je na svou politiku “jedné Číny” klasicky velice háklivá a Tchaj-wan je jim X let trnem v oku. Sice oficiálně spadá pod ČLR, ale vládne si už řadu dekád v podstatě nezávisle a Čína neustále vyhrožuje tím, že pokud Tchaj-wan vyhlásí úplnou nezávislost bude muset zakročit Čínská osvobozenecká armáda.
A kdo je potřebuje?
Primátor Hřib argumentuje tím, že spolupráce se Šanghají stejně nic nepřinášela a z čínské strany jde jenom o planá politická gesta. Na svém Twitteru napsal, že jediné, co kdy Praha od čínské megapolis dostala, byl Kellnerem placený kurz pro pražské záchranáře, kteří se v Šanghaji učili, jak přistávat na mrakodrapech, což podle Hřiba v Praze stejně využít nemohou. “Tchaj-pej je nám velikostně i hodnově mnohem blíže než Šanghaj a již jsme se shodli na konkrétních bodech spolupráce. Nejde jen o luskouna a výměnné pobyty studentů, ale i o ekonomickou spolupráci.”
Strkanice mezi magistrátem a Čínou existují v podstatě od té doby, co se Hřib ujal pozice primátora. Vyvěšování tibetských vlajek se nelíbilo Číně, zkažené turné Pražské filharmonie se zase nelíbilo magistrátu, pak přišlo vypovězení smlouvy s Pekingem a teď Tchaj-wan a nejnověji přerušení styků se Šanghají.
Politici z takvzaného demokratického bloku většinou tleskají, i ministr zahraničí Tomáš Petříček ČSSD se vyjádřil v tom smyslu, že jako moderní evropská metropole má Praha na svůj názor nárok.
Kolem Tchaj-wanu je horko
Otázka Tchaj-wanu je v Česku citlivá. Loniv březnu třeba ministryně průmyslu a obchodu za ANO Marta Nováková vykázala z jednání tchaj-wanské diplomaty, protože ji o to požádal čínský zástupce. A dostala na české politické scéně strašnou bídu.
Kromě primátora Hřiba například nedávno zčeřil vody kolem Tchaj-wanu předseda Senátu Jaroslav Kubera, který se rozhodl, že jako státník do Tchaj-wanu vyrazí po tamních prezidentských volbách. Bude to nejvýše postavený politik, který kdy z Česka do země přijel.
Obránci jednotné Číny v Česku, nejslavněji asi prezident Zeman, jsou tímto trendem dost zneklidněni. Zlí jazykové dokonce tvrdí, že prezident řekl Kuberovi něco v tom stylu: “Jestli do Tchaj-wanu pojedeš, tak jsi u mě skončil.” Kubera to nepřímo potvrdil, když se nechal slyšet, že: “To on pan prezident jen tak říká, my jsme političtí oponenti, ale lidsky jsme v pohodě.”
Mimochodem zmíněné volby v Tchaj-wanu proběhly před dvěma dny a drtivým vítězstvím si obhájila titul prezidentka Cchaj Jing-wen, jejímž hlavním volebním tématem byly masivní protesty v Hong Kongu. Takže Tchaj-pej, který Kubera brzy navštíví, bude i nadále silně protičínský.