fb pixel Veselé Vánoce z čínské věznice: Šestiletá Angličanka našla ve vánočním přáníčku z Tesca vzkaz od čínského vězně – G.cz
Vyhledávání

Veselé Vánoce z čínské věznice: Šestiletá Angličanka našla ve vánočním přáníčku z Tesca vzkaz od čínského vězně

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Šťastné a uvězněné? Obchodní řetězec Tesco ve Velké Británii stáhl z prodeje sérii roztomilých vánočních přáníček s kočkami. Důvod? Jedna šestiletá dívka našla v přání děsivý vzkaz od čínského dělníka s voláním o pomoc…

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 23.12.2019, 11:53

Volání o pomoc

Když šestiletá Florence Widdicombe z jižního Londýna otevřela krabici s veselými vánočními přáníčky s obrázky koček, vůbec ještě nemohla tušit, co uvnitř objeví. Zatímco mladá Angličanka vyplňovala vánoční pozdravy pro své spolužáky, povšimla si na jedné kartě podivného nápisu, který zněl: „Jsme zahraniční vězni ve věznici Šanghaj Čching-pchu v Číně. Nutí nás pracovat proti naší vůli. Prosím, pomozte nám a informujte organizace na ochranu lidských práv.“ Ve vzkazu bylo dále uvedeno, že má být kontaktován žurnalista Peter Humphrey, který ve zmíněném vězení strávil na 23 měsíců.

Dívka ukázala vzkaz svým rodičům, kteří jej nejprve považovali za špatný vtip. Když jim ale došlo, o jak závažnou věc se jedná, okamžitě zmíněného novináře kontaktovali. Humphrey, který byl z vězení propuštěn v roce 2015 následně napsal článek, který vyšel pro týdeník Sunday Times. V něm mimo jiné potvrdil, že vzkaz pochází téměř určitě od jeho tehdejších spoluvězňů, který jsou ve uvedeném vězení dodnes drženi. Vězni jsou zde drženi v nelidských podmínkách, kde jednu malou celu sdílí až 12 lidí – budově přitom chybí klimatizace i topení, takže v létě i v zimě jsou uvězněni vystavováni změnám počasí. Společnost Tesco okamžitě přerušila spolupráci se společností Zheijiang Yunguang Printing, která přáníčka údajně vyrábí a již nabízené zboží ihned stáhla z prodejen. Navíc britský řetězec započal kompletní audit svých dodavatelů, aby se předešlo další spolupráci s firmami, které využívají systému čínských nucených prací.

Vzkazy přibývají

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. V roce 2012 žena v americkém Portlandu objevila v krabici s ozdobami na Halloween vzkaz od čínského vězně, který jí prosí o pomoc, jelikož je nasazen ve vězeňské továrně a kde dochází k jeho soustavnému mučení. To samé se stalo o 3 roky později, když jedna nakupující ze severoirského Belfastu objevila v balení spodního prádla z obchodu Primark volání o pomoc od skupiny čínských vězňů držených ve věznici Siang-na. Ten detailně popisoval, jak jsou zde odpůrci režimu nuceni pracovat nelidských 15 hodin denně bez adekvátního ubytování a stravy, kterou popsali jako „jídlo, které se nedává ani psům ani prasatům.“

Dokonce i Česku se podobné zoufalé vězeňské vzkazy nevyhýbají. Loni jistý Pavel Pajkrt z Prahy zakoupil svému synovi k narozeninám balení narozeninových čepiček. Jedna z nich měla na sobě zprávu v čínštině, kterou se podařilo prostřednictvím facebookových uživatelů přeložit. Jednalo se o další popis nelidského a krutého zacházení, kterého se dělníkům v čínských fabrikách vyrábějících zboží určené k exportu na Západ dostává.

Podobné články

Doporučujeme

Další články