fb pixel V londýnské Madame Tussauds převlékli Trumpa do golfového, tradice voskových státníků je více než dvousetletá – G.cz
Vyhledávání

V londýnské Madame Tussauds převlékli Trumpa do golfového, tradice voskových státníků je více než dvousetletá

Zdroj: YouTube.com - Independent; MaddameTussauds.com

V původním muzeu voskových figurín Madame Tussauds v Londýně převlékli figurínu prezidenta Donalda Trumpa z jeho klasického prezidentského outfitu do golfově fialové. Ale nechali mu jeho pověstnou MAGA kšiltovku.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.11.2020, 14:55

Anti-wax

MAKE AMERICA GREAT AGAIN nápis na čepici, to je to jediné, co by vám při pohledu na Donalda Trumpa v londýnské pobočce Madame Tussauds mohlo připomenout, že tenhle člověk někdy býval prezidentem Spojených států. Britové totiž voskového Donalda převlékli z jeho prezidentského úboru a navlékli ho do golfového obleku. Proč? Protože je přeci vášnivým golfistou, zdůvodnili to zaměstnanci muzea.

Donald Trump je stálou součástí expozice od roku 1997, kdy se osobně dostavil do newyorské pobočky Madame Tussauds, aby mu mohli vzít míry a pořídit stovky fotografií potřebné k vytvoření co nejvěrnějšího voskového dvojníka.

Převlékáním londýnského Trumpa hned po zveřejnění výsledku voleb se muzeum pravděpodobně dopustilo nějaké formy politického komentáře… ale to mu není úplně cizí. Ostatně to nejsou ani dva týdny, co berlínská pobočka Madame Tussauds vyvezla za přítomnosti novinářů Donalda v popelnici s odpadky ven z budovy s tím, že Trump už se do jejich expozice nevrátí bez ohledu na to, jak dopadnou volby.

Původní madame Tussaud

Věřte tomu nebo ne, ale madame Tussaud byla vždycky tak trochu spjata s politikou. I když nepřímo. Marie Tussaud se totiž narodila v roce 1761 jako Marie Grosholtzová ve Švýcarsku. Ale její matka ovdověla ještě před jejím narozením a přestěhovala se do Paříže za svým bratrem, který dělal ve městě jednak lékaře a jednak pracoval s voskem. Byl to právě on, kdo malou Marii učil, jak s voskem pracovat.

Mladá Marie měla ohromný talent, první voskovou podobiznu vytvořila, když jí bylo šestnáct let a předlohou nebyl nikdo jiný než Voltair. Se svým strýcem vystavovali své výrobky hned na dvou výstavách po celé Paříži a jejich umění bylo extrémně populární na Ludvíkově dvoře. Což neznělo moc dobře o pár let později během revoluce. Marie Grosholtzová byla nucena z usekaných hlav vyrábět odlitky, aby se mohly tváře “nepřátel státu” později vystavit v chystaném Muzeu revoluce.

V roce 1794 Marie zdědila celý byznys, protože její strýček umřel… ale rok na to se vdala za inženýra Tussauda, který dal nejslavnějšímu voskovému muzeu světa své jméno. Jenže inženýr Tussaud byl alkoholik, takže ho Marie opustila a odjela s dětmi do Londýna těsně před vypuknutím napoleonských válek. Vrátit do Paříže se nemohla, takže pár let jezdila se svými figurínami po Británii, než si konečně pořídila dům na na Baker Street, kde ostatně Madame Tussauds sídlí dodnes.

Tam a v sedmnácti dalších městech včetně Prahy. Každé muzeum čítá několik desítek figurín, často specifických k danému regionu, proto jsou muzea tak populární mezi turisty.

Podobné články

Doporučujeme

Další články