fb pixel Stáhne Donald Trump volební systém USA do hrobu? Jeho okolí se ho snaží přimět k rozumu. Zatím marně – G.cz
Vyhledávání

Stáhne Donald Trump volební systém USA do hrobu? Jeho okolí se ho snaží přimět k rozumu. Zatím marně

Zdroj: YouTube.com - CNN news

Prezident Spojených států se v posledních dnech omezil výhradně na tweetování věcí, které samotný Twitter neustále označuje jako fake news, a sdílení videí z Fox News, kde ho náhodou někdo podpoří. Zdroje z jeho blízkosti nicméně tvrdí, že Trump si doopravdy nemyslí, že by ještě mohl nějak vyhrát volby. Což neznamená, že se nepokusí rozbít volební systém.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.11.2020, 11:01

Cesta k prohře

Na svých meetinzích s voliči Trump často opakoval: “Dovedete si představit, že bych prohrál s Ospalým Joem? Že bych prohrál s nejhorším kandidátem všech dob?” A ptal se na tyhle věci i dávno potom, co všechny průzkumy ukazovaly, že ho demokraté předhánějí i v klíčových státech. Samozřejmě, že to říkal, můžete si myslet, vždyť je to klasická trumpovská kampaňová věta. Jenže podle zdroje CNN to Trump mumlal i v soukromí na palubě Air Force One.

Trump celé roky své prezidentury nabíral lidi do nejrůznějších úřadů jenom proto, aby je potom nazval idioty před celým národem a prostě je vyhodil, jak byl zvyklý ze své reality show. Nejinak tomu bylo i u marketérů, kteří měli řídit volební kampaň. Ale jsou dvě věci, které nikdy neuřídíte. Škoda 120 na náledí a Donald Trump.

Oranžový muž sice začal svou volební kampaň pro rok 2020 v podstatě hned, co nastoupil do úřadu, zlé jazyky by mohly tvrdit, že tam ani nikdy nic jiného nedělal, ale snahy o znovuzvolení pochopitelně silně zintenzivněly na začátku letošního roku. Obzvláště poté, co Trumpovi začaly klesat preference kvůli pandemii koronaviru. Prezidentovi poradci mu údajně radili, ať se soustředí na řešení viru a přestane ho bagatelizovat, když už ne kvůli těm stovkám tisícům mrtvých, tak aspoň kvůli sobě a své kampani. Jenomže podobně jako zdravotní experty i své odborníky na marketing a komunikaci Trump prostě jen seřval a vyhodil.

Postupně se tak prezident zbavil všech, kteří mu byli schopní nebo ochotní odporovat, naprosto ignoroval předvolební průzkumy i škodu, kterou sám sobě napáchal řadou výroků a výstupů. Do volebního dne šel naprosto sebevědomě s jistotou výhry, protože během čtyř předchozích dnů absolvoval celých sedmnáct setkání s voliči, kteří na něj křičí, že je v podstatě svatá rockstar.

A pak dostal před celým národem hroznou nakládačku.

Řekněte důstojnosti NE!

Vypadá to, že Trumpův mozek neumí přijímat prohry a to pochopitelně v téhle situaci všechny děsí. Ten Trumpův projev, který měl během volební noci, ten se neměl zvrhnout v “Ukradli nám volby!”, měl být mnohem mírnější. Jenže Trump se zase jednou vzepřel všem lidem kolem sebe, protože mu to až doposud vycházelo.

V posledních dnech prezident nedělá nic, jen tweetuje a snaží se podrýt legitimitu voleb tím, že se bude soudit. Celou úroveň současného Bílého domu pak nádherně ilustrovala tiskovka Trumpových právníků v čele s Rudim Giulianim, kterou hoši svolali na adresu špatného Four Seasons, takže se konference vedla na štěrku před něčím, co vypadalo jako léta opuštěný set Války skladů. Podle zdrojů z Bílého domu roste kolem Trumpa skupina lidí, která se ho pokouší přesvědčit, že nemá smysl dělat divadlo a měl by uznat porážku. Naposledy se rozrostla o první dámu Melanii. Prezidentovi se ale do toho vůbec nechce. Naopak se hodlá soudit až do úplného konce.

Odborníci jsou lehce nervózní z toho, co se bude dít teď, protože jestli je Trump ochoten vzít s sebou do politického hrobu i volební systém, nemůžeme si být jisti, co všechno v posledních dnech svého úřadu ještě udělá. Je skutečně současný prezident Spojených států tak malicherný, že vyvolá nějaký šílený konflikt s cizí mocností jenom proto, aby Bidenovi ztížil práci? Nejspíš ano, ale třeba budeme mít štěstí a vůbec ho to nenapadne… nebo mu to někdo rozmluví.

Jisté je jenom jedno. Neproběhne tradiční hladké předání moci, které se běžně v tomto období dělá. Úřadující prezident si pozve nastupujícího do Bílého domu, řeší se, co je třeba udělat, dodělat… dokonce štáby spolu začnou velice rychle spolupracovat. Zvlášť v době krize jako to udělali lidé od Obamy a Bushe. Jenže Trump je ten člověka, který opustí Bílý dům až v den Bidenovy inaugurace, protože “check out je v jedenáct”.

Podobné články

Doporučujeme

Další články