fb pixel V kůži Ladislava Jakla: Divnomuž, který radil Klausovi, bude v RRTV vydělávat stejně jako poslanec – G.cz
Vyhledávání

V kůži Ladislava Jakla: Divnomuž, který radil Klausovi, bude v RRTV vydělávat stejně jako poslanec

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je konečně kompletní. V rámci tajné volby obdržel 88 hlasů bývalý český poslanec a ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky, Ladislav Jakl, kterého navrhla SPD Tomia Okamury. V RRTV se tak potká se svou bývalou ženou Danou Jaklovou, která je členkou už od roku 2012. Tato postavička však skrývá mnohé zajímavosti a bizáry, které byste rozhodně měli vědět.

Martin Miko
Martin Miko 28.3.2019, 12:02

Jakl má na 6 let vystaráno

Okolo nového člena Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Ladislava Jakla je v současné době poměrně živo. Jakl se totiž stal členem orgánu, který má podporovat zájem veřejnosti uskutečňovat svobodu projevu, právo na informace a dbát na dodržování zákona, rozvíjet domácí a evropskou audiovizuální tvorbu a pluralitu vysílání. Funkční období radního pro RRTV je 6 let, takže má Jakl na nějakou dobu práci jistou a navíc poměrně dobře placenou. V roce 2018 pobíral řadový člen RRTV 75 800 korun hrubého a předseda dokonce 91 250 Kč, letos to bude určitě ještě víc.

Co se týče Jakla, tak byl zvolen na základě návrhu SPD Tomia Okamury, a ve druhém kole hlasování získal 88 hlasů. Jeho protikandidát Milan Bouška získal "jen" 66 hlasů. Pro Jakla to znamená, že se stane součástí třináctičlenné rady, ve které bude jistě vynikat. Jedná se totiž o muže, který toho za svůj život stihl víc než dost.

Pochází z česko-polské rodiny. Po maturitě se rozhodl, že vystuduje žurnalistiku na Karlově univerzitě. Poté pracoval několik let v Lidových novinách a věnoval se psaní o české i světové politice. Zároveň se však pohyboval i v politickém světě. Od června 1990 do září 1991 byl poslancem České národní rady za Občanské forum a o rok později figuroval rok jako vedoucí Úřadu ČR pro rozhlasové a televizní vysílání, což znamená, že se nyní vrátil ke své roli.

Za svou kariéru stihl například dělat poradce Václava Klause, což moc nechápeme, protože náš bývalý prezident přece radit nepotřebuje. Od roku 2003 byl dokonce jeho tajemníkem a ředitelem politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. S Klausem je spojen i v rámci dalších svých aktivit. Od roku 2004 je členem správní rady Nadačního fondu Václava Klause a od roku 2012 je rovněž členem správní rady Institutu Václava Klause. Za své věrné služby od něho Jakl dostal Čestnou plaketu prezidenta republiky. Mezitím stihl napsat i knihu Rocker na hradě, která vyšla v roce 2009.

Profesionální degustátor piva

Kromě toho, že je prezidentem občanského sdružení První Pivní Extraliga, která se zabývá degustací piva, tak byl i členem StB, v jejichž spisech byl evidován pod krycím jménem Láďa. V jednom svém rozhovoru z roku 2003 však uvedl, že obdržel negativní lustrační osvědčení, protože on sám spolupráci odmítl a pracovník StB ho tam měl údajně zapsat, aby vykázal činnost.

Z posledních let si ho pamatujeme především jako politického kandidáta. V roce 2012 se chtěl ucházet o prezidentské křeslo, avšak nedokázal nasbírat 50 tisíc podpisů, takže nesplnil podmínky. V minulém roce zase zatoužil být senátorem, a proto kandidoval za SPD, což se mu nakonec nepovedlo, protože získal pouhých 6,37 % hlasů. Ve volbách ho dokonce podpořili otec a syn Klausovi, ale ani to mu nepomohlo.

V roce 2013 získal cenu Zelená perla 2013 za to, že svým výrokem odsoudil cyklistiku a prohlásil, že by ji zakázal. Doslovně řekl: "A nevěřte cyklomanům, že kolo je pokrok, že kolo je čistota a zdraví. Čuchněte k jejich propocenému triku a budete mít jasno, kdo tu zamořuje vzduch. Pachem i hloupými argumenty." Později uvedl, že se jednalo pouze o vtip, který měl parodovat extrémistické nápady, které se týkají zakazování automobilů. Ale pravdu ví nejspíš jen Bůh. A Klaus.

A zde máte jedinečnou možnost si přečíst něco o životě Daniela Nekonečného.

Podobné články

Doporučujeme

Další články