fb pixel
Vyhledávání

Už nikdy kamarádi do deště? Trump a Erdogan se jen tak neusmíří

Erdogon a Trump mají nahnuté vztahy.
Zdroj: G.cz koláž

Mezi dlouholetými spojenci Donaldem Trumpem a Recepem Erdoganem to vře. Odborníci považují aktuální vztahy mezi USA a Tureckem za jedny z nejhorších v historii a jelikož lídři obou zemí svými projevy i činy přilévají stále olej do ohně, není v dohledu naděje na zlepšení.

Václav Roman
Václav Roman 22.8.2018, 15:30

Rozkmotření

Desítky let spojenectví a teď tohle. Jedna diplomatická rozmíška střídá druhou. Podle stránek americké diplomacie americko-turecké přátelství trvá už od roku 1831. Tehdy Spojené státy navázaly diplomatické styky s Osmanskou říší. S Tureckem jako takovým se pak sčuchli po vzniku Turecké republiky v roce 1927. K ochlazení vztahů došlo po turecké invazi na Kypr v roce 1974, jednalo se však jen o výkyv a vztahy se pak později podařilo zase narovnat. Ne tak teď.

Například v loňském roce si Američané a Turci pozastavili navzájem výdej víz, což znamenalo ztížení možností cestování mezi těmito zeměmi. Jako první s opatřením přišly Spojené státy, Turecko tak učinilo jako odvetný krok o několik hodin později. Později se vízová situace dostala do normálního stavu, ale aktuálně tu jsou nové diplomatické a obchodní přestřelky a rozbroje.

Administrativa Donalda Trumpa zavádí obchodní omezení ve velkém. Cla byla uvalena například na eurozónu, Čínu a nedávno také právě Turecko. Cla na dovoz turecké oceli byla navýšena na 50 % a na hliník pak na 20 %. Jen o pár dní později tu byla turecká odveta, která znamenala zvýšení cla na americká osobní auta na 120 %, na alkohol pak dokonce 140 %. Další zboží bude pravděpodobně následovat.

Jak patrno, nad výdělkem spláčou obě strany. Pokud se tedy rychle neusmíří. Turecko však tato obchodní válka poškodí víc, neboť se nachází na prahu ekonomické krize. Sankce zemi poškozují hodně a turecká lira se dál a dál propadá.

Spor o pastora

Jablko sváru lze najít v roce 2016, kdy byl pro podezření z terorismu zatčen americký protestanský pastor Andrew Brunson. Spojené státy žádaly o jeho propuštění, ale turecká strana odmítla, za což má nyní podle Trumpa draze zaplatit. Trump už nechal uvalit sankce na dva turecké ministry. V jednom ze svých projevů Trump uvedl, že v zemích NATO jsou jeden až dva diktátoři. Sice nebyl konkrétní, ale z vyjádření je patrné, koho měl na mysli.

Prezidenti Recep Tayyip Erdogan a Donald Trump se asi jen tak neusmíří. Svědčí o tom Trumpův tweet z minulého týdne, ve kterém na adresu Turecka poznamenal, že dlouhodobě těžilo z výhod na úkor Spojených států. Dále na sociální síti připomíná případ Turky drženého pastora a slibuje, že za propuštění tohoto nevinného muže nebudou Spojené státy nic platit, Turci však ano. Takhle se mezi kamarády přece nehrozí!

A zde si přečtěte: Trump, kolaborant s Putinem? Babiš, estébák a zloděj? Děkuji, nechci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články