fb pixel Ústřední krizový štáb svou úlohu splnil, tvrdí ministr vnitra Hamáček – G.cz
Vyhledávání

Ústřední krizový štáb svou úlohu splnil, tvrdí ministr vnitra Hamáček

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Ministr vnitra Jan Hamáček dnes na tiskové konferenci oficiálně oznámil konec kompletního Ústředního krizového štábu, tak jak se poslední dobou scházel. Vedl ho od 30. března a ve třiceti členném složení jednal pod jeho vedení celkem osmkrát. Jedním z jeho hlavních kroků bylo rozdělit štáb na pracovní skupiny. Ministr tvrdí, že štáb byl ve svých snahách úspěšný.

Jan Studnička
Jan Studnička 11.6.2020, 11:19

Společně jsme to zvládli

Tisková konference se nesla obecne ve velice spokojeném duchu, ministr Hamáček převážně mával čísly a slovy díků. Primárně děkoval všem, kteří se na boji s virem nějakým způsobem podíleli, pochopitelně zdravotníkům, policistům a hasičům.

Brigádní generál Jan Švejdar připomněl, že policie v minulosti sice trénovala uzavření hraničního úseku na dobu až dvou dnů, ale nikdo si nedokázal představit, že budou zajišťovat hranice celé republiky po dobu dvou měsíců. A byl příjemně překvapen tím, jak to policii šlape. Ve stejném duchu pak mluvil i Drahoslav Ryba, ředitel Hasičského záchranného sboru, který zase připomněl, že se hasičům podařilo bezvadně plnit i ty úkoly, které nejsou požárníkům zákonem uloženy.

Ministr Hamáček vyzdvihl i fungování Ústředního krizového štábu jako takového. Správně prý dával podněty vládě, spolupracoval s kraji a hejtmany, pomáhal zajišťovat situaci na hranicích. Zmínil, že úkolů, které vláda uložila Štábu, bylo celkem šedesát a spokojeně potvrdil, že splněny byly všechny.

Čínské počty

Zvlášť ale vyzdvihl skupinu, která v krizovém štábu nakupovala ochranné pomůcky. Za čtyři a půl miliardy korun se jim podařilo pořídit sto třicet sedm milionů roušek, devětadvacet milionů FFP2 respirátorů a dvě stě tisíc FFP3 respirátorů, půl milionu ochranných štítů, dva miliony obleků, pětašedesát milionů rukavic přes milion testerů. Poslední zásoby ještě teď dojíždějí ve dvou vlacích, ten první už je v Polsku a do Česka má dorazit v neděli.

Podle ministra Hamáčka jsme tak nejenom hmotně připraveni na případnou druhou vlnu, o čemž ostatně mluvil i ministr Adam Vojtěch na své vlastní tiskovce. Hamáček zmínil taky, že postupuje v kooperaci se zbytkem V4 a Rakouskem s tím, že by si těchto pět států mohlo v případě potřeby rozhodit výrobní kapacity ochranných pomůcek. Právě se zástupci Visegrádské Čtyřky dnes jedná Andrej Babiš.

Jeden z dotazů padl i na chystanou cestu předsedy senátu Miloš Vystrčila do Tchaj-wanu. Vystrčil se nechal slyšet, že mu bylo právě ministrem Hamáčkem a premiérem Babišem doporučeno, aby postupoval opatrně a neohrozil tak případné dodávky ochranných pomůcek z Číny. Ministr nepřímo přiznal, že pro něj určitě byla dodávka zdravotnických materiálů na prvním místě, ale hlavně se pohoršil nad tím, že Miloš Vystrčil vynáší informace z jednání vysokých ústavních činitelů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články