fb pixel
Vyhledávání

USA zvažuje, že úplně zakáže TikTok, protože Čína přes něj sbírá data o uživatelích

Zdroj: public domain

TikTok v USA dost možná brzy skončí. Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo v rozhovoru přiznal, že jeho úřad vážně zvažuje zákaz čínských sociálních sítí. Speciálně se mluví o TikToku, o kterém se nedávno zjistilo, že sbírá data o svých uživatelích. “Používejte TikTok jenom, jestli chcete svoje data v rukou čínské vlády,” zaznívá z Washingtonu. Ještě, že se tolik uživatelů TikToku zajímá o mezinárodní politiku, že.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.7.2020, 10:59

Internetová Říše středu

Kromě toho, že digitální velikáni západu jako třeba herní společnost Blizzard nebo internetový gigant Google lezou Čínské lidové republice do zadku, má Čína dost silné postavení v digitálu sama o sobě. Můžeme zmínit třeba společnost Tencent, která investuje do videoher a videoherních platforem a svými masivními investicemi se dere nahoru.

Problém čínských společností, jako je třeba právě Tencent, je ale to, že jsou všechny nějakým způsobem ve výsledku vlastněny a kontrolovány čínskou vládou, tedy totalitním režimem, který v posledních letech hraje dost tvrdou mezinárodní politiku a je znám tím, jak ohromné množství dat schraňuje na… všechny.

Naposledy třeba představili nový software na rozpoznávání obličejů a pojmenovali ho Skynet. Vážně. A ještě mají tu drzost říkat reporterům: “Ale tohle je hodný Skynet.” Tak tomu nedávejte jméno vraždící umělé inteligence, když chcete, aby měl váš software lepší pověst! “TeNhLe RoBoT Se JmEnUjE HitLeR, aLe HoDnÝ HiTler!”

Nejvíce dat ale shromažďují appky a služby, které používají lidé sami a dobrovolně. Všichni moc dobře víme, že Facebook nás každého zná lépe, než se známe sami, a pak tyhle informace prodává někomu, kdo je použije k tomu, aby, hm, třeba provedl Brexit. To je svět, ve kterém žijeme. A to ani není ta nejhorší varianta. Ta je, že všechna data jdou přímo do rukou největšímu totalitnímu režimu na světě, který drtí lidská práva i v místech, kde nemá, co dělat, například Hong Kong nebo Tchaj-wan.

Jiný způsob internetové války

Zatímco Rusové nás krmí nesmysly o tom, že jejich prezident bojuje s drakonickými reptiliány, Čína na to jde trochu jinak. Už tak nějak ze zvyku o vás chce vědět všechno. Na západě má na to tři extrémně populární nástroje.

Prvním je Huawei, o tom byly napsány stohy textů, včetně třeba extrémně důležité zprávy naší tajné služby, kterou se prezident Zeman rozhodl bez mrknutí oka shodit ze stolu, protože je to kolaborant.

Pak tady máme herní platformu Epic Games Store, která v posledních měsících začíná poměrně silně konkurovat dosavadnímu králi digitální distribuce - Steamu. Dělá to tak, že jednak vytváří trháky - ostatně Fortnite je jejich produkt - a pak co dva týdny rozdává Epic hry zdarma. Jednou z těch velkých bylo třeba poslední GTA. Problém je, že Epic Games vlastní již zmiňovaný Tencent, který patří čínské vládě.

Největší špionážní bombou se ale ukázal být TikTok, který pro změnu vlastní čínská firma ByteDance. TikTok velice slavně těží ohromné množství dat o svých uživatelích. Pohyb na síti, kontakty, nákupy… a posílá je zpátky na ústředí. Přímo do rukou čínské vlády, jak říká americká diplomacie.

To není novinka, to se ví už řadu měsíců. Přesto je síť stále populárnější. Protože, a to vás možná překvapí, děti nezajímá geopolitický souboj velmocí. Chtějí tančit.

Zákaz!

Američané se s Čínou přetahují o vedení světové ekonomiky už několik let a spor se jenom vyostřuje. S tím, jak Čína minulý týden brutálně zabrala Hong Kong, přišlo rozhodnutí Spojených států odebrat městu speciální status, čímž čínská vláda přišla o značné množství příjmů. Sankce, cla, blokace, bojkoty, to je ekonomický vztah USA s Čínou.

Protože ale nemůžete dát clo na appku, která je zdarma, zvažuje teď americké ministerstvo zahraničí, že TikTok zakáže. Mohla by to být jedna dobrá věc, která se Trumpově administrativě povede, než odtáhne z Bílého domu.

“Nechci předbíhat prezidentovo rozhodnutí, ale uvažujeme o tom,” řekl v rozhovoru ministr Mike Pompeo, který je v boji Spojených států proti ČLR v první linii už několik měsíců. Sám Donald by snad s rušením sociálních sítí neměl mít problém, protože většina z nich se ho stejně v minulých týdnech rozhodla bojkovat. Nejdřív Reddit, pak Twitter a nakonec Twitch.

Další západní státy by mohly následovat. Ale jakákoliv administrativa, která se odváží sáhnout děckám na TikTok, to nebude mít s mladými voliči snadné. Zaprvé, když se zakáže TikTok, nad koho se budou moci YouTubeři povyšovat? Zadruhé, když se zakáže TikTok, co bude Adam Kajumi žrát? A zatřetí, co budou dělat všichni ti sexuální predátoři, kteří jsou na síti jako doma?

Podobné články

Doporučujeme

Další články