fb pixel Umírající doktoři a morové lodě, aneb co je nového s koronavirem? – G.cz
Vyhledávání

Umírající doktoři a morové lodě, aneb co je nového s koronavirem?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Přestože už se podařilo vyléčit pár pacientů a v Thajsku dokonce vyléčili pacientku velice rychle a efektivně, některé části Asie pořád vypadají jako zombie horror show. Samozřejmě se jedná o Wu-chan jako epicentrum nákazy a hlavně pak o oblasti, které se ocitly v karanténě. A pak jsou tady morové lodě.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.2.2020, 11:33

Centrum

Včera umřel Li Wenliang a pokud nevíte, kdo to je, nemusíte se cítit trapně, byl slavný asi jenom měsíc. Ale z dobrého důvodů. Li byl doktor, který jako první upozornil na koronavirus. V prosinci loňského roku zaregistroval dva pacienty, kteří měli podobné příznaky jako u SARSu, který vyvolal světovou epidemii v roce 2003 a rozhodl se varovat úřady. A protože se bavíme o Číně, byla mu tehdy uložena pokuta za šíření poplašných zpráv.

Li se nedal a napsal všem svým známým doktorům, ať používají co nejvíc ochranných prostředků, protože ve Wu-chanu se šíří něco nebezpečného. Nakonec se mu lokální čínské úřady omluvily, ale to bylo dlouho potom, co epidemie plně vypukla a navíc na následky nákazy dobrý doktor zemřel. Jak říká Miloš Zeman, od Číny bychom se mohli učit, jak se stabilizuje společnost.

Čína je na tom s virem obecně špatně. Počet mrtvých tam překročil šest set, podle některých zpráv lidé v karanténě čekají na doktora až dva dny. Prezident Si Ťin-pching vyhlásil “lidovou válku” proti viru s tím, že každý občan Číny dá vše do toho, aby virus porazili. Což tak nějak znamená, že se medvídek Pú opět zasekl ve stromě a teď neví kam dál.

Morová loď

Nejenom v Číně je ale situace otřesná. Noční můru prožívají třeba cestující na výletním parníku Diamond Princess, který kotví nedaleko Jokohamy. Japonské úřady nechtějí vypustit cestující na břeh, protože na palubě vypukla epidemie koronaviru. Většina cestujících poslušně čeká ve svých kajutách na konec dvoutýdenní karantény, ale mezitím se virus šíří lodí. Už je potvrzených přes šedesát případů a na lodi docházejí léky. Zbylých dva tisíce lidí je na palubě s nemocnými uvězněna.

Podobný případ hrozil i dva týden zpátky v Itálii, ale nakonec se ukázalo, že dva podezřelí cestující onemocněli jen klasickou chřipkou. Tato loď měla na palubě dalších skoro čtyři tisíce cestujících, kteří by jinak zůstali viset ve Středozemním moři.

Přes to všechno se nemusíte stále cítit ohrožení. V Česku se ještě neobjevil ani jeden případ a Světová zdravotnická organizace pořád ještě neoznačila koronavirus za pandemii.

Podobné články

Doporučujeme

Další články