fb pixel Umírají Palestinci. A co jako, krčí rameny Trump. Hlavně, že předvolební sliby splníme – G.cz
Vyhledávání

Umírají Palestinci. A co jako, krčí rameny Trump. Hlavně, že předvolební sliby splníme

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Donald Trump splnil svůj další volební slib – přesunul americkou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. A zatímco se Ivanka Trump bohulibě usmívala na otvíracím ceremoniálu, o pár kilometrů vedle izraelská armáda zabila 58 demonstrantů a zranila dalších 1700. Donald Trump tomu, co oznámil před volbami, dostává jako nikdo jiný a hrstka mrtvých Palestinců mu rozhodně nebude stát v cestě.

Petr Boháček
Petr Boháček 15.5.2018, 17:03

Trump ❤️ Izrael

... Levná a pokrytecká proizraelská politika ale není výsadou pouze amerického prezidenta. V Černínském paláci, tedy na českém ministerstvu zahraničí, je to také oblíbený koníček. Zatímco téměř celý svět odsoudil přesun americké ambasády z Tel Avivu do Jeruzaléma, kterýžto akt je velkým zvednutým prostředníčkem namířeným proti mírovému procesu, tak Praha se zvládla vymezit proti společnému prohlášení EU odsuzující tento Trumpův krok, krvavé střety zatím neodsoudila a ministr Stropnický dokonce delší dobu společně s prezidentem Zemanem koketuje nad podobným stěhováním ambasády české.

Překvapuje ale něco z toho vůbec někoho? A co, že Česká republika jen slepě parafrázuje zaběhlý a neustále opečovávaný relikt proizralské zahraniční politiky? Pár mrtvých Palestinců rozhodně nic neznamená pro ministra, co se chystá jako velvyslanec do Izraele, pro premiéra, co neví, jak hlasoval o vstupu do EU, pro prezidenta, který dovádí techniku trollení k novému extrému, a amerického vůdce, který ví, že krev Palestinců mu reálně získá hlasy evangelíků a konzervativců.

Hlavním vítězem situace je ve finále ovšem někdo ještě úplně jiný; izraelský konzervativní premiér Benyamin Netanyahu. Odchod USA od dohody s Íránem pro něj byl větší výhrou než prvenství zpěvačky Netty v Eurovizi. A jelikož se blíží volby a prokuratura nedávno doporučila, aby byl Bibi odsouzen za korupci, máme se na co těšit. Konkrétně na nárůst izraelské aktivity v Sýrii, eskalace s Íránem, výstavbu osad v okupované Palestině a rozhodně více mrtvých Palestinců.

Jedinou nadějí je pak právě Netta, která musí z telavivské kavárny zmobilizovat liberální středové voliče, aby společně vládnoucí radikální pravici porazili. To je koneckonců stejné všude; jak v Čechách, tak v USA.

A tady čtěte komentář k setkání Trumpa s Angelou Merkel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články