fb pixel Twitter reaguje na potravinové kvóty: Návrh SPD je v rozporu s EU i svobodným podnikáním – G.cz
Vyhledávání

Twitter reaguje na potravinové kvóty: Návrh SPD je v rozporu s EU i svobodným podnikáním

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Poslanecká sněmovna se rozhodla schválit nesmyslný návrh SPD Tomia Okamury, který spočívá v tom, že od roku 2022 budou muset prodejny potravin dodržovat povinné kvóty v rámci prodeje některých základních potravin. Nový zákon samozřejmě popírá veškeré základní principy Evropské unie, takže se na vládu sype kritika ze všech stran.

Martin Miko
Martin Miko 21.1.2021, 12:30

Sněmovna schválila kvótový návrh od SPD

„Který z českých olivových olejů máte nejraději?“ - zeptal se satirický twitterový účet Jaroslava Faltýnka (ANO) poté, co naši poslanci schválili návrh SPD, jenž prodejnám potravin o ploše větší než 400 metrů čtverečních nařizuje od roku 2022 prodávat minimálně 55 % stanovených potravin, jež byly vyprodukovány v Česku. I když si na začátku všichni mysleli, že se jedná pouze o hloupý vtip vyprodukovaný předsedou hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomiem Okamurou, nakonec se ukázalo, že to politici myslí doopravdy vážně. To vše proběhlo i přes nesouhlas skoro třetiny zemí EU, které Česko upozorňovaly na to, že kvóty jsou akorát diskriminační nesmysl, jenž je v rozporu s tím, proč je naše země v Evropské unii - tedy volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu.

V plánu vlády je tedy nařídit prodejnám potravin, aby od roku 2022 prodávaly minimálně 55 % potravin z domácí produkce. Postupně by toto číslo mělo v následujících 6 letech vyrůst až na neuvěřitelných 73 %, pričemž zastánci tohoto nesmyslného příkazu argumentují tím, že by Česko mělo být více soběstačné v oblasti produkce potravin. A proto je žádoucí, abychom ji upravili tímto zákonem. Dokonce i ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) tento nápad schvaluje a obhajuje ho tím, že bychom měli být většími nacionalisty, pokud jde o potraviny.

No uvidíme, jak se k tomuto trendu postaví například provozovatelé restaurací zahraničních kuchyní. Taková tradiční česká pizza nebo vietnamská restaurace, v níž se budou připravovat pokrmy z primárně českých surovin, budou opět poškozeny. Tyto nepromyšlené nápady vlády vždycky nakonec odnesou malí soukromníci nebo občané, kteří si za potraviny připlatí. Zákon sice ještě neprošel Senátem a nepodepsal ho pan prezident; jenže v případě, že tento paskvil projde, tak už nás napadlo, jak tento nápad řetězce budou moct obejít. Zkrátka vzniknou menší specializované prodejny s rozlohou menší než 400 metrů čtverečních, a zde se bude prodávat například maso, exotické zboží nebo ovoce a zelenina ze zahraničí. To se bohužel promítne do nákladů a vše se tím pádem zdraží.

„Naštěstí“ by se tento zákon neměl vztahovat na všechny potraviny. Nicméně například na zelí, houby, česnek, květák, čerstvé maso, řepkový olej, sýry nebo med se to vztahovat bude. Pokud si myslíte, že s tím souhlasí jen ANO a ČSSD, tak se pletete, protože pro něj hlasovala i SPD, KSČM a dokonce i Václav Klaus mladší. Celkem by se mělo jednat o zhruba 100 typů prodávaných potravin, které by stát chtěl regulovat kvótami. Samozřejmě, že půjde primárně o základní potraviny, které v Česku umíme nebo možná budeme v příštích letech umět vyrobit. A světě div se, kromě některých států EU, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Hospodářské komory a Svazu průmyslu a obchodu se tento nápad nelíbí například ani tuzemským opozičním politikům, veřejným komentátorům nebo novinářům. A proto se k této situaci vyjádřili na sociálních sítích.

V následující galerii naleznete některé kritické připomínky k tomuto zákonu, který v podstatě popírá naše členství v Evropské unii.

Nezapomínejte na to, že zákon ještě musí projít Senátem, jenž ho s velkou pravděpodobností pošle zpět, takže se to ještě může protáhnout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články