fb pixel Trump přátelským setkáním s Kimem vyslal vzkaz, že Severní Korea je vlastně v pohodě – G.cz
Vyhledávání

Trump přátelským setkáním s Kimem vyslal vzkaz, že Severní Korea je vlastně v pohodě

Cíl summitu mezi Donaldem Trumpem a severokorejským diktátorem Kim Čong-unem byl splněn. Oba dva lídři se spolu vyfotili, potřásli si rukama a usmáli se a teď se mohou předhánět v superlativech o tom, jak skvělá to byla schůzka. Donald Trump ale udělal z nejtvrdší diktatury a jedné nejchudších zemí na světě jednu z deseti nejmocnějších.

Petr Boháček
Petr Boháček 12.6.2018, 10:26

Zásadní otázkou, kterou je nutné si klást, je, proč nestál Kim před Mezinárodním soudním tribunálem v Haagu, ale setkal se na příjemné a symbolické schůzce v přátelské atmosféře s prezidentem nejsilnější demokratické země. Skoro to vypadá, jakoby Spojené státy odměnily Severní Koreu za úspěšný vývoj jaderných zbraní. Aby to nevypadalo tak divně, tak Severní Korea naoko symbolicky zneškodnila testovací středisko, které ale již bylo zničené a nefunkční po poslední zkoušce, a propustila tři americké rukojmí. Na smrt dvadvacetiletého studenta Otto Warmbiera, který byl držen režimem po studijní návštěvě, už samozřejmě všichni zapomněli. Vždyť to bylo před rokem, voda pod mostem!

Trump samozřejmě summit prodá bez ohledu na to, co se na něm stane nebo nestane. Jeho voličskou základnu nebude trápit, že tím obrovsky pomohl nejkrvavější diktatuře na světě a popřel jakoukoliv relevanci lidských práv. Jakýkoliv zdlouhavý proces možné denuklearizace bude stejně muset řešit až další americká administrativa za několik let.

V Severní Koreji se začaly ke slávě summitu prodávat americké hamburgery – za americké dolary jen v jednom obchodě v hlavním městě. Drtivá většina obyvatel si dá hamburger tak maximálně z uhlí a kamene v pracovním táboře.

Čína dostala zelenou ke znovuspuštění obchodu s Kimem a může se tak pustit do těžení jeho biliónových zásob vzácných kovů a zabránit možné unifikaci Korejského poloostrova pod vedením amerických spojenců v Soulu. Výhra pro Čínu, Kimův režim a Donalda Trumpa. Prohra pro západ, demokracii a lidská práva. Jak ale s oblibou říkají po světě komunisté, svobody se nenajíš! Pravda, v Severní Koreji se ale ještě nadlouho nenajedí lidé vůbec ničeho.

A tady 5 přelomových účesů Kim Čong-una.

Podobné články

Doporučujeme

Další články