Trump plní svůj volební program. Dělá to odplivnutím si na spojence – G.cz
Vyhledávání

Trump plní svůj volební program. Dělá to odplivnutím si na spojence

Americký prezident Donald Trump přednesl poselství o stavu unie. Ivanka by jednou ráda šla v otcových šlépějích a stala se prezidentkou USA. Podle knihy a Bannona je ale "tupá jak tágo". + DALŠÍ 1 FOTKA

Donald Trump se po pár týdnech falešných nadějí rozhodl, že si odplivne na spojence slinou v podobě cel na dovoz hliníku a oceli. Vůbec nejsmutnější je, že cla odůvodňuje národní bezpečností. Proč to Trump dělá a jaké to bude mít výhody?

Petr Boháček
Petr Boháček 2.6.2018, 08:46

Stačí se podívat na jeho program a jeho voličskou základnu. Ochrana domácího ocelářského a hliníkového průmyslu je přesně ten typ politiky, kterou podporují lidé z bývalých industriálních měst středozápadu, v Pensylvánii, Michiganu nebo Ohiu. Volby se blíží, a tak Trump nebývale lehce odškrtává body z volebního programu bez ohledu na důsledky. Dohoda s Íránem, přesun ambasády v Jeruzalémě a teď – cla.

Nikoho nezajímá, že se USA tímto krokem posunou v dodavatelském řetězci dolů a země víc pracovních míst ztratí, než získá. Cla se totiž dotknou zpracovatelských průmyslů, které dovážejí levnou ocel a její polotovary ze zahraniční, aby pak mohli materiál zpracovat do produktů s větší přidanou a technologickou hodnotou. V čisté výrobě oceli a hliníku pak každoročně klesá počet míst o desítky tisíc. Pokud chce být USA světovou velmocí ve výrobě hliníku a ne technologií a inovací, Čína tuto roli velmi ráda převezme. Navíc může Trumpovi pomoci stát se velmocí v dalších prehistorických ekonomických aktivitách, třeba v těžbě uhlí nebo vyřezávání pazourků. Make America Pravěk Again!

Nejšílenější je, že se vše děje na základě ochrany národní bezpečnostní USA. Zatímco je na poli obchodní politiky USA často ukazováno na Čínu jako hlavního soka, tak tento krok je přímo namířen proti jejich spojencům. Spojené státy již v minulosti uvalily několik kvót a omezení na dovoz levné čínské oceli a nová cla se dotknou hlavně největšími dovozců jako je Kanada, Jižní Korea, Německo nebo Mexiko.

Spojenečtí vojáci spolu bojují v Asii a v Afghánistánu. Dovážená ocel a hliník z Kanady, Jižní Korey či Německa jde do amerických tanků, letadel a jiné vojenské techniky. Obchodní vztahy jsou navíc hlavním typem silných spojeneckých pout USA všude po světě, představují hlavní zdroj globální moci Washingtonu. Ve jménu národní bezpečnostní tak Trump národní bezpečnost vlastně oslabuje jen kvůli plnění populistických kontraproduktivních gest.

Jedinou nadějí je, že až kvůli novým clům ztratí statisíce lidí v těžkém průmyslu práci, třeba jim dojde, že za to může Trump. Vždycky to ale mohou svést na Obamu, zase.

A tady čtěte, proč je Ivanka Trump nejhorší člověk na světě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu