fb pixel Trump je kvůli koronaviru v nemocnici a dostává ramdesivir. V Česku mezitím padl nový rekord v počtu pozitivních případů – G.cz
Vyhledávání

Trump je kvůli koronaviru v nemocnici a dostává ramdesivir. V Česku mezitím padl nový rekord v počtu pozitivních případů

Zdroj: reprofoto Twitter Donalda Trumpa

Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania byli pozitivně testováni na koronavirus, a ačkoliv Bílý dům nejprve ujišťoval veřejnost, že se oba cítí dobře, čtyřiasedmdesátiletý Trump byl na doporučení lékářů hospitalizován. V nemocnici je mu podáván zkušební lék na koronavirus zvaný ramdesivir. V Česku mezitím padl další rekord v počtu pozitivně testovaných na covid, v pátek jich bylo 3793.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 3.10.2020, 09:28

Trump zkouší ramdesivir

Úřadující americký prezident Donald Trump a jeho první dáma Melania byli pozitivně testování na covid. Testy podstoupili poté, co se přítomnost koronaviru v těle potvrdila u Trumpovy poradkyně a blízké spolupracovnice Hope Hicks. Ačkoliv Bílý dům i Trumpův osobní lékař nejprve veřejnost ubezpečili, že Trump i jeho paní se cítí dobře, v noci z pátku na sobotu hlava Spojených států ve videu skrze Twitter oznámila, že se na doporučení lékařů nechá na několik dní hospitalizovat.

"Cítím se dobře, první dáma se rovněž cítí dobře, ale pro jistotu poslechnu radu lékařů. Děkuji všem za obrovskou podporu, nikdy vám to nezapomenu," řekl Trump v krátké nahrávce. Podle zdrojů z Bílého domu Trumpovi stoupla teplota, dostal léky na potlačení horečky a po převozu do nemocnice mu byl nasazen ramdesivir, zkušební antivirotikum, jehož účinek v rámci léčby covidu se ještě testuje.

Trumpova koronavirová patálie přichází těsně po začátku předvolebních debat a zhruba měsíc před volbami samotnými. Jeho protivník v nadcházejícím klání, demokratický kandidát Joe Biden, se s Trumpem setkal ve středu během první prezidentské diskuze. Biden se nechal otestovat v pátek a nakažený není. Totéž platí o Trumpově viceprezidentovi Miku Pencovi, s nímž Trump tento týden rovněž osobně jednal. Ani jeden z nich neměl nasazenou roušku, jednání však probíhalo v zahradě Bílého domu.

Česko má další rekord

Zatímco Američané se strachují o svého prezidenta, v Česku je situace dále zmatečná a nových případů nákazy přibývá. V pátek padl nový smutný rekord - testy potvrdily covid nově u 3793 lidí, což je o 300 více než dosavadní maximum ze čtvrtka. Aktuálně nemocných je v Česku 42 320 lidí. Počet úmrtí v pátek stoupl o 12 na celkových 699. Tady se hodí ještě jednou připomenout, že pozitivní test na koronavirus nutně neznamená, že daný člověk je nemocný a mnoho těch, co skutečně onemocní, má mírný průběh.

Nový ministr zdravotnictví Roman Prymula v pátek zároveň oznámil, že vláda na následujících čtrnáct dní nechystá žádná další omezení. Momentálně byla omezena otvírací doba barů, hospod a restaurací a počet účastníků na hromadných akcích. Ve stínu koronavirové krize tento víkend zároveň probíhají senátní a krajské volby. Jak se koronavirus a rozčarování Čechů z (ne)zvládání situace ze strany vlády, jíž dominuje hnutí ANO, projeví na výsledcích, to ještě uvidíme. A mezitím - noste roušky, myjte si ruce, dávejte na sebe pozor a pro podrobnější informace o nových nařízeních a opatřeních stran koronaviru sledujte Instagram Dominika Feriho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články