fb pixel
Vyhledávání

Tom Hanks a jeho plazma poslouží boji s koronavirem. Účinky krve vyléčených testuje i Česko

Zdroj: Dave Allocca pro STX Entertainment

Tom Hanks je miláček nejen na stříbrném plátně, ale i mimo něj. Hollywoodský správňák daroval svou krevní plazmu, aby přispěl k vývoji vakcíny proti koronaviru. Třiašedesátiletý herec a jeho manželka byli prvními celebritami s covid-19, teď už jsou ale oba vyléčení. Účinky krve uzdravených na ty stále nemocné testují lékaři i jinde po světě - například v Česku.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 27.4.2020, 10:00

Hanks zachránce!

No, zachránce úplně ne, ale rozhodně je to dobrák - Tom Hanks i jeho manželka, herečka Rita Wilson, se rozhodli přispět svou troškou do mlýna s cedulí "boj s koronavirem". Nebo spíše svou kapkou - poté, co je testy vyhodnotily coby vhodné dárce, rozhodly se obě hvězdy dát krev a plazmu k dispozici pro vývoj vakcíny proti aktuálně nejdiskutovanějšímu viru světa.

Hanks a Wilson byly prvními celebritami s potvrzenou diagnózou covid-19, dnes už jsou ale oba třiašedesátiletí profesní i životní partneři vyléčeni. Mimo jiné to znamená, že mají v těle protilátky, a právě proto by jejich tělní tekutiny mohly být neocenitelné pro výrobu léku. Že se manželé rozhodli dobrovolně zapojit do vědeckého programu, to představitel Forresta Gumpa prozradil v rozhovoru pro americké rádio NPR. A moderátor v reakci na to poznamenal: "No nebylo by to skvělé, kdyby tahle mezinárodní katastrofa skončila tím, že lékem je krev zrovna Toma Hankse?" Bylo!

Samozřejmě ale nejen Hanks a Wilson jsou nadějí na spásu. Stejnou pomoc s vývojem vakcíny může poskytnou každý, kdo covid-19 prodělal a má v těle protilátky. Experimenty na bázi podávání krve vyléčených těm ještě nemocným nyní testují i lékaři v České republice.

Jako první to začala zkoušet Krajská nemocnice v Liberci o posledním dubnovém víkendu. Pacientovi s covid-19 ve vážném stavu podali zdejší lékaři krevní plazmu od dárce, který se z nákazy novým typem koronaviru již vyléčil. Dárcem plazmy byl v pořadí sedmý potvrzený případ nákazy v ČR, třiadvacetiletý Jonáš J. "Tento typ léčby je u koronaviru spíše ojedinělý, věříme ale, že by pacientovi, který leží v těžkém stavu na oddělení ARO, mohl pomoci,“ uvedla mluvčí liberecké nemocnice pro Novinky.cz. Zda bude experiment úspěšný se ukáže za několik dní. Rozhodně to ale budí naději.

Podobné články

Doporučujeme

Další články