Fiasko brexitu pokračuje
Britská premiérka Theresa May se v úterý pokusila už podruhé podstrčit poslancům hlasování o brexitové dohodě, kterou se jí podařilo vyjednat s EU. Tentokrát k ní však přidala dodatky, které měly zabránit spuštění tzv. irské pojistky, s níž má problém velká část poslanců Dolní sněmovny. Hlavní problém vidí kritici v tom, že tyto dodatky nebyly právně vymahatelné. Parlament nakonec brexitovou dohodu premiérky odmítl většinou 149 hlasů. Čas se ale nebezpečně krátí, Británie má unii opustit už za pouhých 16 dní. Ve středu 13. března budou poslanci hlasovat o odchodu bez dohody, kterého se obávají nejen odborníci, ale i sama Evropská unie. Jaké možnosti připadají kromě tvrdého brexitu v úvahu?
Odložení brexitu
Zatím nejpravděpodobnější varianta. Už na konci února premiérka poprvé připustila malý odklad termínu odchodu země z EU. Přistoupit k této možnosti však chce jen v případě, že bude odmítnuta jak dohoda, tak odchod bez ní. O odkladu by Sněmovna mohla hlasovat už ve čtvrtek 14. března. Zde ale nastává problém kvůli volbám do Evropského parlamentu, které jsou vypsány na 23. až 26. května.
"Pokud Spojené království do té doby Evropskou unii neopustí, bude pro ně právně závazné uspořádání voleb do Evropského parlamentu," uvedl šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Pokud by Británie EU neopustila do voleb, musely by navíc o jejím delším setrvání hlasovat i další členské státy, což by mohlo být ještě zajímavé. Britští voliči variantu odložení podporují, premiérka je však jiného názoru. "O prodloužení lhůty odchodu nestojím. Našim jediným zájmem by mělo být vyjednání dohody a odchod 29. března," řekla premiérka. Tak uvidíme, jestli je po předchozích neúspěších dokáže přesvědčit.
Další vyjednávání s Bruselem
Těžko si lze představit, že by pomohlo jakékoliv další vyjednávání s Bruselem. EU totiž vidí Velkou Británii jako schizofrenního partnera, který stejně není schopen žádnou vyjednanou dohodu prosadit doma. Takže se do žádných zbytečných rozhovorů už jistě pouštět nebude. Ale znáte to, nikdy neříkej nikdy.
Druhé referendum
Tohle je hodně sci-fi návrh, k jehož podpoře se 25. února vyslovili Labouristé. Vypsání dalšího referenda by však museli schválit poslanci, takže by určitě vyžadovalo odložení brexitu, neboť by se do 29. března nestihlo uspořádat. Tento scénář však nemá dostatečnou podporu v parlamentu, a proto se zdá jako velmi nepravděpodobný.
Zůstat v EU
Další ze sekce nereálných scénářů. Soud EU v prosinci potvrdil, že Spojené království má stále možnost stáhnout svůj záměr odchodu z EU. Současná vláda je ale skálopevně odhodlaná brexit dotáhnout. Jak by taky vypadala před lidem, kdyby se nakonec po celé té estrádě stáhla? Toto řešení tedy připadá v úvahu pouze v případě její rezignace.
Předčasné volby
Až Therese May rupnou nervy, mohlo by dojít k předčasným volbám. Pokud by s takovým návrhem vystoupila, musel by být schválen dvěma třetinami poslanců Dolní sněmovny. Volby by se pak mohly konat nejdříve po 25 pracovních dnech. Zatím však premiérka toto řešení vylučuje, ač po něm neustále volá lídr opozice Jeremy Corbyn.
A tady se můžete podívat na reakce, které brexitové fiasko vyvolává na Twitteru:
A tady čtěte, jak proti liberální kandidátce na slovenskou hlavu státu brojí katolická církev.