fb pixel Babiš připouští, že by stát mohl vstoupit do některých firem, mluví se hlavně o ČSA – G.cz
Vyhledávání

Babiš připouští, že by stát mohl vstoupit do některých firem, mluví se hlavně o ČSA

Zdroj: Facebook.com - Andrej Babiš

Pokud klíčové české podniky silně utrpí krizí vyvolanou epidemií nemoci COVID-19, mohl by do nich stát vstoupit, připustili premiér Andrej Babiš a ministr průmysl a obchodu za ANO Karel Havlíček. Jako příklad Babiš uvedl leteckou společnost Smartwings.

Jan Studnička
Jan Studnička 5.4.2020, 10:54

Chceme ty letadle!

Nedlouho poté, co se České aerolinky zbavily státního podílu, mohla by společnost být zase částečně státní. Jako možnost to připustil jak premiér, tak ministr průmyslu a obchodu v rozhovoru pro Českou televizi. Především byla řeč o největší české letecké společnosti Smartwings, pod kterou spadá i ČSA, a která se ocitla ve finančních problémech. Devadesát procent její flotily se právě válí po zemi a musela sáhnout ke snižování mezd.

“Všechny letecké společnosti mají velké problémy a Smartwings požádaly o půjčku,” řekl premiér Babiš a dodal: “Teď to není na stole, ale vyloučit se to nedá a myslím si, že pokud by to na stole bylo, tak bychom se o to měli zajímat.” Což je zpráva vyloženě kryptická. Může to znamenat, že když se předloží návrh na vstup do letecké společnosti, premiér by to rád zvážil, ale taky to může znamenat, že je třeba se zajímat o cokoli, co leží na stole. Ať už je to smlouva, sklenice vody nebo mrtvý krtek.

Ministr Havlíček k tomu dodal, že jakákoli podobně velká pomoc strategickým firmám je teprve ve fázi příprav. Upozornil ale, že přestože se tímhle vláda “nezabývá od rána do večera”, může k podobným krokům dojít a to u jednotek velkých firem.

S tou půjčkou se ale Babiš rozhodně nemýlí, potvrdil to i spolumajitel Smartwings Jiří Šimáně. "Jsem přesvědčen, že se nějaké řešení stávající situace v kontextu toho, jak se k situaci leteckých společností staví ostatní státy, najde," vyjádřil se pro Českou televizi.

Ne všichni jsou šťastní

Z mnoha stran se ale ozývají kritici podobných kroků. Zaprvé, stát nemá zrovna nejlepší zkušenosti s leteckým byznysem. Obzvlášť éra Jaroslava Tvrdíka se ukázala jako katastrofa. Tvrdíka, který mimochodem teď dělá experta na česko-čínské přátelství a podílí se na dodávkách zdravotnických pomůcek z Číny.

A samozřejmě pravicoví politici se kroutí, protože… jsou to pravicoví politici. Jan Skopeček, místopředseda poslaneckého klubu ODS, varuje, že již dříve stát využil velkých krizí k tomu, aby posílil víc než by bylo podle jeho názoru vhodné. Proti je i Miroslav Kalousek, který zase říká, že by si měl stát šetřit zdroje pro podporu malých a středních podniků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články