fb pixel Blíží se konec digitálních monopolů? Americký Kongres vyslýchal Google, Facebook i Apple – G.cz
Vyhledávání

Blíží se konec digitálních monopolů? Americký Kongres vyslýchal Google, Facebook i Apple

Přes pět hodin se američtí politici vyptávali zástupců pěti ohromných digitiálních gigantů na velice nepříjemné otázky. Jak jste se dostali, tam kde jste dnes? Ublížila vaše společnost trhu? Považujete se za monopol? Jak demokraté tak republikáni měli různě specifické problémy s digitálními velikány. A nevypadá to, že by politici chtěli koncerny, ať si dělají, co chtějí… jak je tomu podle nich doposud.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.7.2020, 14:55

Pojďme se ptát

Podívejte, všichni jsme před pár lety viděli to slyšení před Kongresem, kde Mark Zuckerberg odpovídal na otázky amerických zákonodárců. A taky si to všichni pamatujeme, protože to byla jedna z nejvtipnějších věcí, které se na internetu za dlouhou dobu objevily.

Mark vypadal jako mimozemšťan… respektive Mark vyjevil svou pravou podobu, evidentně pil vodu jenom proto, že to odkoukal od lidí a neustále se doptával na otázky, které mu byly pokládány. A ani to pořádně nebyla jeho vina, protože řada otázek od politiků byla naprosto pitomá. Naše nejoblíbenější pak byly otázky na aplikace, se kterými neměl Zuck nic společného.

Každopádně! Tohle legendární slyšení položilo základy pro dnes už gigantický spor mezi vládou Spojených států na straně jedné a technologickými giganty na straně druhé. Doposud s antimonopolními zákony USA zápolili viditelně průmysloví obři a společnosti typu Comcast. Proč ne obři digitální? Protože na řadu nově vzniklých odvětví se přes sto let staré antimonopolní zákony již špatně vztahují.

Zuck a jeho parta

I to bylo předmětem velkého slyšení, které proběhlo včera v americkém Kongresu. Republikáni i demokraté grilovali kapitány digitálního průmyslu přes pět hodin. V podstatě se každý z nich snažil dokázat, že jsou pravým ztělesněním amerických hodnot. V podstatě bez výjimky všichni tvrdili, že pocházejí ze skromných poměrů a nenajdete lepší symbol amerického snu než je Amazon, Facebook, Apple, Google nebo Facebook.

Komise nicméně tlačila především na otázku monopolu a toho, jestli společnosti při udržení svého statutu, případně po cestě k němu, neublížily trhu. Pak měly samozřejmě ještě různé frakce komise různé motivace.

Demokraté byli například pohoršeni tím, že společnosti zadržují ohromné množství dat o svých uživatelích a prodávají ho dále. Což samozřejmě na otázku monopolů úzce navazuje. Republikáni zase řešili především to, že si některé společnosti dovolí cenzurovat názory z pravicovějšího spektra.

Celé slyšení bylo protkáno strachem z koronaviru, politici se navzájem plísnili, když nenosili roušky a Zuckerberg, Cook, Bezos a další předvolaní byli přítomní “pouze digitálně”. Na konci slyšení nicméně předseda antimonopolní komise David Cicilline nicméně prohlásil, že komise má o čem přemýšlet, její výsledky budou zveřejněny klasickým dokumentem, ale už předem oznámil, že dle jeho názoru bude třeba monopol v digitálním prostředí trochu rozbít.

To pro společnosti není dobrá zpráva, ale mohla by to být dobrá zpráva pro nás koncové uživatele… pokud se nestane něco neočekávaného. Jako třeba, že Trump nabídne velkým digitálním společnostem klid od komisí, když ho podpoří v následujících volbách. Už se staly divnější věci.

Podobné články

Doporučujeme

Další články