fb pixel Lidice – G.cz
Vyhledávání

Lidice

Obec na Kladensku, která byla během heydrichiády vyhlazena nacisty.

K vyhlazení Lidic došlo v noci z 9. na 10. června 1942. Tato středočeská obec byla srovnána se zemí a veškeré její obyvatelstvo bylo popraveno nebo transportováno do koncentračních táborů jako akt odvety za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, který provedli Jan Kubiš a Jozef Gabčík.

Obec Lidice na Kladensku byla do té doby naprosto bezvýznamnou obcí, ve které žilo něco málo přes 500 obyvatel.  Tragédie však zapříčinila, že o ní slyšel celý svět.

Když Heydrich na následky atentátu zemřel, uchýlili se nacisté k pomstě. Dopadení a smrt výsadkářů operace Anthropoid jim však nestačilo. Nacisté v čele s K. H. Frankem a Heydrichovým nástupcem Kurtem Daluegem rozhodli o demonstrativním vyhlazení celé jedné obce jako varování před německým hněvem. Cílem bylo najít místo, které mělo nějakou spojitost s výsadkáři. Ortel smrti vynesli nacisté nad Lidicemi. Osudným se jim milostný poměr Václava Říhy. Ten si našel mladší milenku Annu Maruščákovou. Tajil své pravé jméno a Anna měla dojem, že jde o odbojáře. 3. června 1942 si přečetl továrník Jaroslav Pála Byl určen jeho zaměstnankyni Aničce Maruščákové. Továrník z něj nabyl dojmu, že byl jeho pisatel zapojen do atentátu a rychle informoval gestapo. Nacistům stačilo, že se údajný odbojář Říha Maruščákové v minulosti zeptal na rodinu Horákových z Lidic, jejichž syn byl v Británii u RAF. Nešťastná zkáza odstartovala.

Do Lidic vtrhlo gestapo. Beznála 170 mužů a chlapců starších 15 let bylo shromážděno na statku, pouze jediný byl propuštěn. Tím byl , Jiří Tůma ze sousedních Makotřas, který obcí náhodou projížděl na kole a dostal se do spárů gestapa. To, že nebyl občanem Lidic, mu zachránilo život. Ostatní byli popraveni.


Několik dětí bylo vybráno k poněmčení. Další byly se svými matkami a dalšími ženami poslány do vyhlazovacích táborů, kde většina byla zplynována v koncentračním táboře Chelmno v Polsku.

Zločinné vyhlazení obce Lidice zaznamenalo odezvu ve světě. Některá města o obce se na protest proti nacistickému zločinu přejmenovávaly na Lidice.

Další články