fb pixel
Vyhledávání

Tahle země není pro teplý: V Bruneji či Íránu se homosexualita stále trestá smrtí

+ DALŠÍCH 8 FOTEK + DALŠÍCH 9 FOTEK

Dnes je Mezinárodní den proti homofobii. Zlí a zabednění jazykové by řekli, že dávno není potřeba, ale opak je pravdou. Nejen, že pořád existuje nemalý počet zemí, kde nejsou povoleny stejnopohlavní svazky, jsou dokonce i místa, kde je styk se stejným pohlavím trestný pod hrozbou smrti. Ano, v roce 2020.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 17.5.2020, 10:10

Kdož nejsi gay, hoď kamenem

Rok 2020 zatím přinesl hrozbu jaderné světové války, fámu o smrti severokorejského diktátora a smrtící pandemii. Co naopak nepřinesl, to jsou moderní změny středověkých práv a zákonů, které v některých státech stále platí. Je fajn, že české ženy si možná brzy budou moci svobodně zvolit, jestli budou mít příjmení s nebo bez -ová, ale ve stínu zamítnutí zrušení povinných sterilizací při úřední změně pohlaví se to zdá opravdu jako nepodstatná drobnost. A taky je, upřímně řečeno.

Ale to není to nejhorší, co se ve světě v oblasti práv LGBT komunity děje. Není to tak dávno, co v Evropě či USA gayové končili bití, lynčovaní nebo chemicky kastrovaní (to se stalo například Alanu Turingovi). V Rusku je sice konsensuální sexuální styk mezi jedinci stejného pohlaví legální už od roku 1993, drsná ostrakizace gayů a leseb tam ale platí dodnes. V Česku, jak víme, se páry mohou registrovat, ale ne se brát nebo osvojit si dítě (alespoň ne jako pár). Smutné, nedostatečné... Ale stále ne nejhorší.

Existuje totiž pořád mnoho států, v nichž je sexuální kontakt se stejným pohlavím nejen trestný, ale dokonce vám za něj hrozí smrt. Kde ještě pořád můžete dopadnout špatně, když jste kluk na kluky (nebo holka na holky)?

Nejproblematičtější jsou samozřejmě arabské a jiné státy, kde se právní systém opírá o islámské náboženské právo šaría. To zakazuje mimomanželský sex bez ohledu na pohlaví, ale také sodomii, ať už konsensuální, nebo vynucenou. Jsou státy, kde sice postih za homosexualitu je zakotven v zákoně, reálně to tam ale nikdo nepraktikuje ani nevymáhá. Nebo je to jen oficiální stanovisko úřadů? To se musíte zeptat v Pákistánu, například...

Tak či tak si při Mezinárodním dni proti homofobii dovolíme doušku inspirovanou nesmrtelnými slovy Franka Drebina - buďte už konečně hodní. Nechte si lidi žít podle jejich vlastní vůle a přirozenosti do té míry, dokud tím jeden druhého neomezují v základních právech a svět se stane hezčím místem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články