fb pixel Rozlouskli jsme Kód Enigmy: 10 věcí, které byly ve skutečnosti jinak než ve filmu – G.cz
Vyhledávání

Rozlouskli jsme Kód Enigmy: 10 věcí, které byly ve skutečnosti jinak než ve filmu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Válečné životopisné drama Kód Enigmy vás pravděpodobně uchvátí, ale také vás nejspíše donutí přemýšlet o tom, jestli to vážně bylo tak, jak nám filmaři předkládají. Klidně vám odpovíme. Nebylo. Nejedná se však o dokument, ale dramatizaci. Hlavní dějová linka, která divákům přibližuje osud geniálního matematika Alana Turinga je sice víceméně v pořádku, ale najdou se detaily, kde si tvůrci mohli dát více záležet. A na ty se podíváme.

Václav Roman
Václav Roman 15.12.2018, 15:09

1. Neuznané polské zásluhy

K prolomení nacistické šifry Enigma výrazně přispěli polští matematici. Dalo by se říci, že bez nich by se nikdy Britům rozšifrovat německé válečné depeše nepodařilo. Poláci vyřešili kód Enigmy už před válkou a dali tím svým pokračovatelům skvělý základ. Proto Varšavu popudilo, že ve filmu není o těchto polských zásluhách ani zmínka a vše vyznívá tak, že kód rozlouskli Britové. Ano, Polsko je ve snímku zmíněno, ale pouze jako místo, odkud byl převezen exemplář Enigmy.

2. Zcela jiná osobnost

Benedict Cumberbatch zahrál postavu matematika a kryptoanalytika Alana Turinga sice bravurně, za což se dočkal i nominace na Oscara, ale ne podle toho, jak je popisován v životopisech. Není to chyba herce, ale režie. Turing měl být veskrze přátelský člověk, který se těšil oblíbenosti. Ve filmu je z něj ale typický geniální matematik. Podivín a lá Sherlock Holmes. Turing je předveden jako autista, kterým ale rozhodně nebyl.

3. Turing nesestavil stroj, který zlomil Enigmu

Rovněž se nezakládá na skutečnosti, že Alan Turing vynalezl a sestavil stroj, který pokořil německý kód Enigma. Zapojování obvodů nebyl rozhodně jeho obor.

4. Ve skutečnosti se John Cairncross a Alan Turing nesetkali

John Cairncross byl špion, kterého Turing ve filmu odhalí. Cairncross jej vydírá, že jestli vyzradí jeho totožnost, on zase řekne vše o Turingově sexuální orientaci. Alan Turing byl homosexuál, což v té době byla hodně špatná diagnóza. K tomuto vydírání ale dojít nikdy nemohlo, protože ti dva se nikdy nepotkali.

5. Turing a Německo

Alan Turing ve filmu říká, že neumí německy. Přitom němčinu studoval a do Německa cestoval nejen po válce, ale i před ní.

6. Jméno stroje

Skutečnosti neodpovídá ani to, že se stroj Alana Turinga jmenoval „Christopher“. To je jen další věc, kterou si scenáristé vymysleli. Je to pokus o velkou romantiku, jeho první láska se totiž jmenovala Christopher.

7. Výška dětských hrdinů

Ve flashbacku je mladý Christopher vyšší než mladý Alan. Ve skutečnosti to mělo být naopak. Alan vyrostl totiž velmi rychle a Christopher byl spíše menšího vzrůstu.

8. Vztah s Christopherem

Christopher zemřel na turberkulózu z v roce 1930. Moment, kdy se dozvídá Alan o jeho smrti, je ve filmu zpracován špatně. Ve filmu se Alan zmiňuje, že jej ani moc neznal. Ve skutečnosti byl Alan jeho smrtí úplně zničený a následně se sblížil s jeho rodinou. Ale svůj stroj po něm opravdu nepojmenoval.

9. Velikost týmu

Není to chyba, ale spíše zjednodušení. V Bletchley Parku, kde se na prolomení Enigmy pracovalo, byly zaměstnány tisíce lidí. Zjednodušené je i to, jak se Turing dostal do vedení týmu.

10. Postup prolomení Enigmy

Rozluštění kódu nebyla žádná jednorázová záležitost, ale velmi dlouhodobý proces.

A zde se můžete podívat na 3 příšerná pokračování Sám doma, která jste neviděli a ani nechcete.

Podobné články

Doporučujeme

Další články