fb pixel Svatba Václava Havla a Dagmar Veškrnové: Utajovaný obřad, který překvapil veřejnost i média – G.cz
Vyhledávání

Svatba Václava Havla a Dagmar Veškrnové: Utajovaný obřad, který překvapil veřejnost i média

Zdroj: profimedia

Necelý rok po smrti své ženy Olgy překvapil český prezident Václav Havel veřejnost svatbou s herečkou Dagmar Veškrnovou na Žižkovské radnici. Toto Havlovo rozhodnutí překvapilo dokonce i jeho blízké známé, kteří se o svatbě dozvěděli až z novin, a pro některé to byl šok. Nevěstě tehdy svědčila občanská aktivistka Táňa Fischerová a panu prezidentovi zase herec Jan Tříska.

Martin Miko
Martin Miko 4.1.2021, 11:31

Svatba, kterou nikdo nečekal

Přesně před 25 lety se odehrála pravděpodobně nejkontroverznější svatba v historii novodobé české politiky. Necelý rok po smrti naší první dámy Olgy Havlové se pan prezident rozhodl jednat a bez jakéhokoliv předchozího oznámení se oženil s Dagmar Veškrnovou, která byla v té době známou a oblíbenou divadelní i televizní herečkou. Tehdejší vdovec Havel na tom sám nebyl zrovna nejlépe. Když mu na konci ledna roku 1996 zemřela ve věku pouhých 62 letech první žena na rakovinu, on sám tehdy prožíval nelehké časy. Ve stejném roce mu totiž doktoři nalezli na plicích zhoubný nádor, který mu odstranili začátkem prosince.

Zhruba týden po propuštění z nemocnice připustil mluvčí Kanceláře prezidenta ČR potenciální blízký vztah mezi hlavou státu a herečkou Veškrnovou, po němž následovala naprosto nečekaná událost v podobě svatby. Ta byla samozřejmě až do poslední chvíle utajovaná, aby se o ní nedozvěděla média. Veškrnová přijala jméno Havlová a obřadu se prý kromě svědků a oddávajících zúčastnila i její tehdy dvacetiletá dcera Nina Veškrnová. Václav Havel se tak po těžké operaci tímto krokem těšil z nové životní fáze, která mu měla znovu pomoci ke štěstí.

Mezi prvními, kdo se tuto novinku o svatbě dozvěděli, byl samozřejmě Havlův pobočník Ladislav Špaček, jenž na osudný den vzpomíná i ve své knize 10 let s Václavem Havlem. „...prezident si nás zavolal na kliniku v Londýnské do svého pokoje. Seděl na posteli, vedle něho Dagmar Veškrnová v modrých šatech a oba se tvářili spiklenecky. Čekali jsme, co nám řekne. Prezident začal, jak měl ve zvyku, dost rozvláčně, ale najednou to přišlo: ‚Rozhodl jsem se, že se ožením. Tady s Dášou.‘ ‚Proč?‘ vypadlo ze mě. ‚Protože se máme rádi,‘ vysvětlil jednoduše prezident. ‚To jsme tušili, pane prezidente, ale kdy?‘ zeptal se pan Medek. ‚Hned začátkem příštího roku, přesně 4. ledna,‘ odpověděl energicky Havel.“ Ve Špačkově knize se dozvíte například, že Havel tehdy vlastně ani nevěděl, jestli bude schopen v té době opustit kliniku. Jednou z priorit sňatku bylo vše utajit, protože se všichni Havlovi lidé báli, že kvůli jeho sňatku přijedou do Prahy televizní štáby z celého světa a představa o soukromém obřadu se rozplyne jako pára nad hrncem.

Špaček v knize vzpomíná na to, že poprvé byl pan prezident oficiálně na veřejnosti spatřen s Dagmar Veškrnovou na koncertu Michaela Jacksona v září roku 1996. Když byl pak o pár měsíců později Havel hospitalizován, tak se o něj paní Dagmar obětavě starala po celou dobu jeho pobytu v nemocnici.

Poté, co se svět dozvěděl o utajovaném obřadu, spustila se v médiích obrovská vlna útoků na čerstvou paní Havlovou. Ta se stala terčem bulvárních médií, jež ji pronásledovala na každém kroku. Na titulních stranách Blesku i na TV Nova se objevovala v podstatě nonstop. Všichni řešili její účes, oblečení, postavu atd. Tato reakce byla dost šokující, už proto, že se jednalo o oblíbenou herečku, kterou měli lidé rádi. Havlová byla doposud zvyklá na novináře, kteří se chtěli bavit o filmu nebo divadle, jenže najednou si na ní „smlsávali“ investigativní dravci, vzpomíná ve své knize Špaček.

Po krušných začátcích se nakonec Dagmar Havlové podařilo najít tu správnou cestu, jak hovořit s novináři a vystupovat v médiích. Trvalo to ale několik let, než si veřejnost zvykla a začala ji vnímat s úctou. Ostatně podobných mediálních útoků byl i náš prezident velmi častým terčem a kdekdo si do něj rád šťouchl, i když by nemusel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články