fb pixel
Vyhledávání

Smrt elitního generála Sulejmáního může vyvolat prudkou reakci Íránu: Půjde Trump do války?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem roste. Americký dron zabil generála Kásima Sulejmáního, jednoho z nejvlivnějších mužů íránského režimu. Americký prezident Donald Trump atentát nařídil v reakci na útok iráckých milicí podporovaných Íránem na americkou ambasádu v Bagdádu. Další kroky Teheránu se nikdo neodvažuje odhadovat.

Jan Studnička
Jan Studnička 4.1.2020, 07:10

Elitní generál a populární vojevůdce

Američané podnikli úspěšný útok bezpilotním letounem, při kterém byl zabit íránský generál Kásim Sulejmání. K raketovému útoku na Sulejmáního došlo na příkaz amerického prezidenta Donalda Trump a mělo se jednat o odvetu za napadení americké ambasády v Bagdádu ze strany iráckých milicí podporovaných Íránem. Po amerického útoku, ke kterému došlo na bagdádském letišti bylo mrtvého generála možné identifikovat jen díky prstenu na jeho ruce. Kdo byl Kásim Sulejmání a proč jeho smrt může na Blízkém východě vyvolat další nepokoje, které mohou přejít v otevřenou válku?

Zabitý generál velel elitním jednotkám Quds, které spadají po Íránské revoluční gardy, jež tvoří jednu ze složek íránských ozbrojených sil, od kterých jsou ale oddělené. Samotné jednotky Quds působí v mnoha zemích Středního východu včetně Iráku či Sýrie, kde mimo jiné zakládaly a podporovaly milice, které bojovaly proti Islámskému státu, ale i proti americkým jednotkám po pádu režimu Saddáma Husajna. Právě díky tomu získali po odchodu většiny amerických vojáků ze země Íránci klíčový vliv na iráckou politiku.

Generál Sulejmání, který byl velitelem těchto jednotek, zároveň zachránil režim syrského diktátora Bašára Asada před prohrou v syrské občanské válce, když se jej nejprve pokusil zachránit skrze své vlastní jednotky, což se ale ukázalo jako nedostatečné – byl to právě Sulejmání, který přesvědčil Moskvu, aby pomohlo Asadovu režimu v roce 2015, což ve výsledku vedlo k jeho záchraně, která se tehdy zdála nepředstavitelná. Zároveň byl Sulejmání považován za druhého nejmocnějšího muže v Íránu hned za duchovním vůdcem země Alím Chameneím a v zemi patřil mezi populární osobnosti. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo pak oznámil, že Sulejmání stál za zatím neuskutečněným plánovaným útokem na americké cíle v Iráku a proto bylo rozhodnuto o jeho zabití.

Co bude dál?

Smrt elitního generála, jehož zabití Írán, jak již oznámil, pomstí, bude mít dalekosáhlé následky pro celý region. Irácká vláda již stihla oznámit, že americký útok považuje za narušení své suverenity a dá se předpokládat, že bude sílit tlak na odchod amerických vojáků ze země. V Íránu pak do ulic vyšly tisíce lidí, kteří protestují proti smrti populárního vojevůdce, který se těší vysoké oblíbenosti i u občanů, kteří jinak s režimem nesouhlasí. Je pravděpodobné, že minimálně z krátkodobého hlediska atentát na Sulejmáního sjednotí rozpolcenou íránskou společnost, kterou ještě více rozdělily krvavé nepokoje u uplynulých týdnů.

Jak Írán odpoví na Sulejmáního smrt? Možností je několik. Kromě útoků na americké základny na Středním východě či vypálení raketových střel proíránských povstalců na Izrael, se nabízí i mnohem radikálnější možnosti. Íránské námořnictvo již dříve hrozilo uzavřením Hormuzské průlivu, což by způsobilo celosvětový kolaps ropného průmyslu. Je tedy možné, že tyto vzájemné útoky a protiútoky mohou ve výsledku vést až k otevřené válce mezi Spojenými státy a Íránem, kterému se ale obě země snaží vyhnout. Záleží na tom, jak íránský režim Sulejmáního zabití vyhodnotí a je klidně možné, že smrt elitního příslušníka svých ozbrojených sil označí za válečný akt.

Uvidíme, jak se celá situace vyvine a jak na ní bude Donald Trump reagovat – i když je sice pravda, že vojenské konflikty americký prezidentům pomáhají zastírat domácí problémy (v tomto případě impeachment) a dokonce i vyhrávat volby, případný střet s Íránem by měl katastrofální následky pro celý svět.

Další strana

Podobné články

Doporučujeme

Další články