fb pixel Kásim Sulejmání – G.cz
Vyhledávání

Kásim Sulejmání

Kásim Sulejmání byl velitelem speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard (Kuds). Patřil mezi nejvlivnější představitele Íránu. 

Kásim Sulejmání se narodil 11. března 1957 v Íránu. Zemřel ve věku 62 let v iráckém Bagdádu. Byl zabit dne 3. ledna 2020 během amerického raketového náletu. Bezprostředně poté Spojené státy doporučily svým občanům, aby urychleně opustili Irák.

Podle prezidenta USA Donalda Trumpa Sulejmání zabil a zranil tisíce Američanů a měl v plánu jich připravit o život mnohem více. Na svém twitterovém účtu dále uvedl, že generál "měl být odstraněn už před mnoha lety". Útok byl provedený za pomoci bezpilotního letounu a kromě významného íránského generála došlo k usmrcení několik dalších lidí včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. 

Oddíly Kuds, kterým Sulejmání velel, jsou revoluční gardy odpovědné za operace mimo Írán. Novým velitelem Kuds jmenoval nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí brigádního generála Esmáíla Káaního, což byl Sulejmáního zástupce.

Do revolučního hnutí proti vládě šáha Mohammada Rezá Šáha Pahlavíh se Kásim Sulejmání zapojil v roce 1977. Když byla o dva roky později završena revoluce a došlo k vyhlášení islámské republiky, vstoupil do ozbrojených oddílů Íránských revolučních gard. Po ukončení výcviku se se zúčastnil expedice do města Mahabadim za účelem potlačení místního kurdského povstání.