fb pixel
Vyhledávání

Slovenská církev vede křížovou výpravu proti Čaputové: Podporovat ji je hřích

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Slovensko letos vymění svého prezidenta a už nějakou dobu je víc než jisté, že jím Andrej Kiska podruhé nebude. O tento post se však uchází liberální kandidátka Zuzana Čaputová, která v květnu 2018 oznámila kandidaturu. Její liberální postoje, které se týkají například zavedení registrovaného partnerství homosexuálů, se však katolické církvi nelíbí. Slovenský arcibiskup dokonce prohlásil její názory za hřích.

Martin Miko
Martin Miko 12.3.2019, 14:54

Církev brojí proti Čaputové

Církev opět zapomíná na to, že není středověk, ale rok 2019. Na Slovensku, kde je mnohem víc pobožných lidí než u nás, to je zřejmě trochu jinak. Náboženství má u našich sousedů mnohem větší váhu než v ateistickém Česku. Tamní katolická církev se totiž snaží zamíchat karty ve hře o prezidentské křeslo na Slovensku. Trnavský arcibiskup Ján Orosch během svého kázání nezapomněl kritizovat kněze za to, že podporují liberální kandidátku Zuzanu Čaputovou, která je jasnou favoritkou v blížících se prezidentských volbách.

Arcibiskup Orosch je zastáncem tradičních rodinných hodnot, takže má pravděpodobně z Čaputové podpory homosexuálních sňatků a jejich práva na adopci dítěte hrůzu v očích. Vzhledem k tomu, jakou má slovenská kandidátka podporu, se ani nemůžeme čemu divit. Vypadá to, že církev má z potenciální liberálně demokratické prezidentky pořádně nahnáno. "Kněží prvního, druhého a třetího stupně se někdy přidávají k ultraliberálním názorům. Postavit se v televizi a propagovat kandidáta na prezidenta za takto ultraliberální stranu je těžkým hříchem," řekl při kázání Orosch.

Bratislavská právnička a občanská aktivistka Zuzana Čaputová to v těchto volbách nebude mít jednoduché. Vzhledem k tomu, že podle současných průzkumů má oproti všem svým soupeřům drtivou převahu, budou se snažit různé zájmové skupiny na Slovensku pošpinit její dobré jméno. Podle průzkumů z konce února má Čaputová podporu, která převažuje 50 %, což je oproti druhému v pořadí, Marošu Šefčovičovi, trojnásobně víc. Šefčovič se samozřejmě logicky hlásí k tradiční rodině a křesťanským hodnotám. Tento postoj však zaujal až po schůzce s představiteli křesťanských církví, což působí pouze poměrně nedůvěryhodně.

Co si myslíte vy? Měla by církev takto veřejně mluvit do voleb a lobbovat za svého kandidáta jako se tomu děje na Slovensku? V Česku by toto nejspíš neprošlo.

A zde máte možnost si přečíst recenzi na dokument Bratři Okamurové, který přišel před nedávnem do kin.

Podobné články

Doporučujeme

Další články