Sloní muž s dobrou duší
Joseph Carey Merrick se narodil 5. srpna 1862 v Londýně a již od dětství trpěl výraznými tělesnými deformacemi, kvůli nimž si vysloužil přezdívku Sloní muž. Tu však získal až během svého vystupování v panoptiku. Již při narození bylo zřejmé, že s Josephem není vše v pořádku. Jeho kůže byla podivně zvrásněná a měla šedivý odstín. Když mu byly dva roky, deformace se začaly rychle zhoršovat. Jeho hlava se výrazně zvětšila, na čele mu vyrostla tvrdá boule. Pravá ruka i obě nohy nabyly obřích rozměrů.
Jakoby toho nebylo dost, ve třinácti letech si vážně poranil kyčel, což mu zanechalo trvalé následky s chůzí. Navzdory tomu, že za svůj stav nemohl, neměl nikoho, kdo by ho bránil. Spolužáci se mu buď posmívali, nebo ho při pohledu na něj s hrůzou opouštěli z dohledu. Dokonce i jeho vlastní rodiče ho častovali posměšky a zraňujícími poznámkami, což muselo být pro dětskou duši kruté.
Josephovo angažmá v panoptiku se nakonec ukázalo být pouze dočasné. Kvůli zásahu úřadů byla tato bizarní výstava uzavřena a Merrick se ocitl bez domova, doslova na ulici. Jeho popularita mu však přinesla pomoc od jeho manažera, který mu zařídil turné po Evropě. Během tohoto období byl v Belgii pod vedením nového manažera, který ho ale zradil a okradl, což vedlo k tomu, že se Joseph musel vrátit do Londýna.
Po návratu našel útočiště u lékaře Fredericka Trevese, který byl Merrickovým stavem doslova fascinován. Treves se o něj začal starat a snažil se pomocí různých lékařských vyšetření zjistit více o jeho vzácné nemoci, zároveň mu poskytoval podporu. Mezi oběma se postupně vyvinulo silné přátelství, a Merrick tak konečně našel místo, kde se cítil opravdu doma.
Joseph Merrick zemřel v dubnu roku 1890. Podle výsledků pitvy byla příčinou smrti zlomenina vazu. Jeho hlava byla totiž natolik těžká, že mohl spát pouze v sedě, a nešťastná změna polohy vedla k jeho tragickému konci. Přestože jeho tělesné postižení způsobovalo obrovské utrpení, jeho smrt byla o to smutnější, že přišla v okamžiku, kdy se začínal cítit v psychické pohodě díky péči svého přítele Trevese. Nicméně zemřel ve věku pouhých 27 let.
Merrickova nemoc zůstává dodnes pro lékaře záhadou. Nejprve se domnívali, že trpěl neurofibromatózou typu 1, genetickým onemocněním, které způsobuje růst nádorů na nervových tkáních. Později se přikláněli k diagnóze Proteova syndromu, který je charakterizován nadměrným růstem tkání. Současné výzkumy však naznačují, že mohl trpět kombinací obou těchto vzácných onemocnění, což činilo jeho případ ještě komplikovanějším a výjimečným.
Zdroje informací:
https://www.biography.com/celebrities/elephant-man-joseph-merrick
https://www.britannica.com/biography/Elephant-Man
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Merrick