fb pixel Skupina R.E.M. zuří: Trump neoprávněně zneužil jejich hit Everybody Hurts – G.cz
Vyhledávání

Skupina R.E.M. zuří: Trump neoprávněně zneužil jejich hit Everybody Hurts

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Trump už na svém Twitteru rozzuřil kdekoho, v neposlední řadě i skupinu R.E.M., jejíž rockovou baladu "Everybody Hurts" použil jako hudební podkres ve svém videoklipu, ve kterém se navážel do politických oponentů. Členové kapely na to reagovali na svém oficiálním twitterovém účtu a nakonec donutili Trumpa jeho tweet stáhnout. Není to však poprvé, co se americký prezident dostat s touto skupinou do sporu.

Václav Roman
Václav Roman 18.2.2019, 11:14

Trump porušil autorská práva

Zmiňované video, které už na Twitteru nenaleznete, obsahovalo prostřihy z nedávného Trumpova projevu o stavu Unie, navíc se zde objevili demokratičtí politici, mezi nimiž nechyběla například Nancy Pelosi a Bernie Sanders. Kdyby k tomu nebyl použit jako soundtrack megahit z roku 1992 "Everybody Hurts", nejspíš by se nic nestalo a tweet by rychle zmizel pod nánosem dalších příspěvků a výkřiků typu "BUILD THE WALL!" a podobně.

Jenže americký prezident jejich hudbu použil a oheň byl na střeše. Neměl k tomu totiž oprávnění, navíc členové R.E.M. nepatří zrovna k jeho příznivcům, o čemž svědčí i to, že se s ním dostali do sporu už dříve.

Konkrétně v roce 2015 během prezidentské kampaně, když Trump při kritice prezidenta Baracka Obamy použil song "It´s the End of the World as We Know It (And I Feel Fine)", což můžeme přeložit jako "Je konec světa, jak jej známe, a líbí se mi to". Použití písničky se nelíbilo hlavně frontmanovi kapely Michaelu Stipeovi, který se tehdy hodně ostře ohradil. "Go fuck yourself," začínala jeho odpověď. Dále uvedl, aby politici nepoužívali jejich hudbu ve své stupidní politické kampani. Později pak kapela vydala mírnější vyjádření, ve kterém upozornila, že nedala k použití písně svolení a žádala o její okamžité stažení z kampaně. Členové navíc nabádali občany, aby se nedali politiky odvádět od důležitých věcí.

Také tentokrát to byli členové skupiny R.E.M., kdo se smál naposledy. Prostřednictvím svého vydavatele podali oznámení o porušení autorských práv a Twitter jim vyšel vstříc a video bylo smazáno.

Co skupina R.E.M. odpověděla Trumpovi se můžete podívat v galerii:

A zde si můžete přečíst o tom, jak se Donald Trump kvůli stavbě hraniční zdi rozhodl vyhlásit stav nouze.

Podobné články

Doporučujeme

Další články