fb pixel Donald Trump se kvůli stavbě hraniční zdi rozhodl vyhlásit stav nouze: Hodně ostrý začátek předvolební kampaně – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump se kvůli stavbě hraniční zdi rozhodl vyhlásit stav nouze: Hodně ostrý začátek předvolební kampaně

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Ve Spojených státech se Kongresu podařilo najít rozpočtový kompromis, který má zabránit opětovné platební neschopnosti federálních úřadů. Prezident Donald Trump však dostal přislíbeno na výstavbu své zdi jen čtvrtinu požadované částky. Nastalou situaci se tedy rozhodl řešit po svém. Vyhlásí stav nouze, díky čemuž získá další peníze na stavbu hraničních bariér. Jde mu totiž o hodně, především pak o znovuzvolení v příštím roce.

Václav Roman
Václav Roman 15.2.2019, 14:15

Trump si vezme peníze na svou zeď

Donald Trump to slíbil svým voličům. "Postavíme velkou hraniční zeď,“ křičel burácejícím hlasem v červnu 2016. Tento slib pak mnohokrát zopakoval, když se stal americkým prezidentem. Zeď se stala jeho mantrou. Jak by vypadal před svými voliči, kdyby tuto svou zásadní ideu nedotáhl do zdárného konce? Dali by mu znovu hlas?

Prezident proto dál stojí neochvějně za svou zdí. Na stavbu bariér na jižní hranici Spojených států Trump požadoval 5,7 miliardy dolarů, což je přibližně 130 miliard korun. Návrh právě schváleného zákona o rozpočtu mu však přiklepl jen 1,4 miliardy dolarů, tedy přibližně čtvrtinu. Zoufale málo. Americký prezident počítá s celkovými náklady na posílení ochrany jižní hranice USA v hodnotě 8 miliard dolarů (183 miliard korun). Tato suma už v sobě zahrnuje i výstavbu slibované zdi. Chybějící peníze má získat díky vyhlášení stavu nouze, což Trumpovi umožní čerpat peníze z fondů na boj s šířením drog a z rozpočtu Pentagonu.

V předchozích týdnech, měsících i letech prezident Trump řeči o vyhlášení stavu nouze vždy rázně odmítal. Nyní obrátil, protože ví, že nikde jinde už požadované peníze nezíská.

Bezmezná tvrdohlavost a zarputilost

Sarah Sanders, prezidentská mluvčí, oznámila, že Trump podepíše rozpočtový zákon schválený Kongresem a podnikne další kroky nutné k tomu, aby zastavil bezpečnostní a humanitární krizi na hranicích. "Prezident tak plní svůj slib, že postaví zeď, ochrání hranici a zajistí bezpečnost našeho velkého národa,“ uvedla mluvčí.

Samotné vyhlášení stavu nouze není sice ničím neobvyklým, Trumpovi předchůdci se k tomuto kroku uchýlili v desítkách případů, zarážející je však důvod, z kterého po stavu nouze volá. Ve své podstatě se chystá obejít Kongres, který na projekt opakovaně řekl jasné "ne". Trumpa kvůli jeho tvrdohlavosti a zarputilosti kritizují nejen demokraté, ale také někteří republikáni.

Někteří demokratičtí politici už připravují žalobu. Případné rozhodnutí soudu však lze očekávat v horizontu dvou tří let, což už bude po prezidentských volbách.

A zde se můžete podívat na nejslavnější český squat - vila Milada: Podívejte se na nikdy nezveřejněné dobové fotografie.

Podobné články

Doporučujeme

Další články