1. Volí se třetina senátorů
Nejprve to hlavní, senátní volby probíhají každé dva roky, kdy se volí třetina senátorů, z čehož logicky vyplývá, že funkční období každého z nich je 6 let. Také z toho logicky vyplývá, že se každé dva roky volí pouze ve třetině volebních obvodů a dvě třetiny voličů mají volební volno.
2. Dvoukolová volba
První kolo bývá připojeno k jiným volbám, když už se volební komise sejde a celá ta volební mašinérie rozjede, ať se toho využije, letos byly takto ve třetině obvodů „obohaceny“ volby komunální. Jenomže volba senátora je jako volba prezidenta a tedy dvoukolová, a tak někdo půjde k volebním urnám znovu, aby potvrdil hlas pro svého kandidáta z kola prvního, případně vhodil hlas menšímu zlo, pokud jeho kandidát do druhého kola nepostoupil.
3. Senátorem po 1. kole
Druhé kolo se nebude konat ve všech obvodech, kde proběhlo kolo první. Kandidát, který získá v prvním kole přes 50 % hlasů, je kandidátem o týden dříve než ostatní. Letos se tuto hranici podařilo překonat hejtmanovi Jiřímu Čunkovi (51,59 % hlasů) na Vsetínsku a prezidentskému exkadidátovi Jiřímu Drahošovi (52,65 % hlasů) na Praze 4. Jiří Drahoš dokázal přesvědčit, že má opravdu co říci, a že nejede jen na antizemanovské vlně, jak před volbami naznačovali... někteří.
4. Otevření volebních místností
Volební místnosti se otevřou v pátek 12. října ve 14 hodin a budou otevřeny až do 22 hodin. V sobotu 13. října pak bude možno vhodit volební lístek do urny od 8 do 14 hodin. Časy otevření volebních místností jsou stejné, jako tomu bylo v kole prvním.
5. Volební lístek
Nečekejte, že dostanete volební lístek do schránky. Není to ani technicky a kapacitně možné, když se druhé kolo koná tak brzo po kole prvním. Lístky na vás budou čekat přímo ve volební místnosti. Budou dva. Do druhého kola totiž postupují dva nejúspěšnější kandidáti, kteří se o Senát utkají přímo mezi sebou.
6. Je z koho vybírat
Před možností stát se senátorem stojí aktuálně 50 kandidátů ve 25 volebních obvodech. Před branami druhého kola skončili David Rath (4,97 % hlasů), Jiří Paroubek (6,9 % hlasů) či Marta Semelová (3,97 % hlasů). Naopak velmi blízko zvolení hned v prvním kole byli neúspěšní prezidentští kandidáti Pavel Fischer (47,98 % hlasů) a Marek Hilšer (44,45 % hlasů). K zajímavému duelu se schyluje na Náchodsku, kde proti sobě stojí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a někdejší policejní ředitel Martin Červíček za ODS.
A zde si přečtěte o tom, že není důležité volby vyhrát, ale umět se dohodnout s konkurencí.