Prohra vítězů: není důležité vyhrát volby, ale umět se dohodnout s konkurencí – G.cz
Vyhledávání

Prohra vítězů: není důležité vyhrát volby, ale umět se dohodnout s konkurencí

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Naše komunální politika se dostala do fáze, kdy se už v podstatě ani neřeší, kdo s kým půjde do koalice, stačí jen to, že ve vedení nebude hnutí ANO. To je sice v letošních volbách uspělo, jenže po předchozích koaličních zkušenostech s ním nikdo nechce vládnout. Podobný případ nastal i v Kladně. Tohle je důkaz, že příliš dobrý marketing někdy škodí. Jednoduše by se to dalo popsat jako prohra vítězů.

Martin Miko
Martin Miko 10.10.2018, 12:03

I politický konkurent se může jednou hodit

To, že vyhraješ volby, holt nemusí nutně znamenat, že jsi vítěz. Důležitější je umět vycházet s ostatními. V podstatě je to jako na pískovišti. Když bude nonstop žalovat a bořit bábovičky, nikdo si s tebou nebude chtít hrát. Anebo jinak, modelová situace; představte si, že spolu dva lidé podnikají. Společené neúspěchy jdou na triko jednoho, společné úspěchy pro změnu na triko toho druhého. Je jasné, že ten, co sklízí jen kritiku za prohry, po nějakém čase už nechce s partnerem spolupracovat. Přesně tak to se spolupráci s Babišovým hnutím ANO vypadalo už za Sobotkovy vlády, z čehož se nejvíce poučili Lidovce, ČSSD naopak vůbec, a také na to doplatila v komunálních volbách. Není se čemu divit, že to v Brně i Liberci dopadlo, jak to dopadlo.

Když se v Brně dohodli zástupci ODS, Lidovců, ČSSD a Pirátů na společné koalici, cílem bylo především obejít hnutí ANO. Ničeho podobného bychom se po parlamentních volbách pravděpodobně nedočkali, ale v rámci komunálních voleb to jde, a když je to v rámci mezí a ideí, tak proč ne. V případě Kladna, kde se spojily v podstatě všechny politická hnutí a strany proti Volbě pro Kladno, je to samozřejmě anomálie, jenže v případě Brna se jedná o logický krok. Politika je i o kompromisech, rozhodování, uznání vlastní chyby a ústupcích, což sebelepší marketing a PR nenahradí.

V případě Kladna se jedná o mnohem extrémnější případ, jelikož zde vítěz voleb získal 34 % hlasů a všechny opoziční strany ve městě (ODS, Kladeňáci, ANO, SPD) se navzdory tomu rozhodly vytvořit koalici, díky které zamezí pokračující vládě Milana Volfa. Taková paskvilní koalice se samozřejmě nelíbí ani vedení stran. Jiří Pospíšil z TOP 09 kritizoval Kladeňáky (uskupení vytvořené stranami TOP 09, STAN a KDU-ČSL), že paktování s SPD je nepřijatelné. Kladenský zastupitel Hašek obratem ukončil členství v TOP 09.

Nesnažíme se naznačovat, že každý, kdo je v ANO, musí být automaticky špatný člověk. V každé straně jsou špatní i dobří lidé. Totéž platí o schopných a neschopných lidech. Do vedení Brna se mimochodem dostal i Oliver Pospíšil z ČSSD, který se proslavil především díky videu, ve kterém vykukuje z popelnice, bude z něj náměstek. Primátorkou Brna by měla být Markéta Vaňková z ODS a nahradí tak dosavadního primátora Petra "MC Povokořála" Vokřála z ANO.

A zde je 8 efektivních způsobů, jak vybrat pražského primátora.

Podobné články

Doporučujeme

Další články