fb pixel Šediváci jsou nejběžnější „mimozemská rasa“. Kde se tenhle design vlastně vzal? – G.cz
Vyhledávání

Šediváci jsou nejběžnější „mimozemská rasa“. Kde se tenhle design vlastně vzal?

Zdroj: Profimedia.cz

Šediváci. Anglicky se jim říká Greys. To je ten tvor na obrázku, šedivák. Standardizovaná podoba návštěvníka z jiné planety, dnes už v podstatě folklorní konstanta. Nebylo vám divné, jak se lidstvo prostě shodlo na tom, že emzáci vypadají takhle? Kde se tahle podoba vlastně vzala?

Jan Studnička
Jan Studnička 17.2.2021, 14:52

Mimozemšťan gynekolog

V roce 2015 proletěly internetem nákresy ze švédsko-německé gynekologické příručky z roku 1895. Jsou na ní postavy, které každý ihned rozpozná jako mimozemšťany. Mají štíhlá a slabá těla, velké hlavy, ohromné mandlové oči. Tenkrát to vzbudilo celkem slušný poprask. „To na nás dělají pokusy už takovou dobu?!“

Je pravda, že tenhle mimozemský design je tak trochu nadčasový. Popisuje ho většina „obětí únosů“, byl hlavní inspirací pro Akta X a bezpočet jiných sci-fi, ufologických knih a konspiračních teorií. Něco na těch postavách je, něco, co rezonuje s naší myslí na nějaké primární úrovni. Jak je možné, že se lidstvo shodlo na tom, že emzáci prostě vypadají takhle? Máme s nimi takovou zkušenost po tisíce let?

Wells & Welles

Nejstarší známý nákres podobné postavy pochází z roku 1893. A byl ilustrací k novinovému článku dnes legendárního spisovatele H. G. Wellse, takzvaného otce science fiction. Wells napsal satirickou recenzi na neexistující knihu Muž z roku milion a je to v podstatě humorné zamyšlení nad tím, jak lidé budou vypadat. Lidé z roku milion už nepotřebují končetiny, ale mají velké hlavy a oči, protože všeho dosahují svým intelektem. Zároveň postrádají zuby, protože dávno nejedí, ale koupou se ve vyživovacích koupelích. Ironie vystavěná na tom, že člověk budoucnosti vypadá jako nedovyvinutý plod údajně přišla tehdejším Angličanům k popukání. To víte, jiná doba.

Wells se o pár let později zapsal do dějin literatury jako autor knihy Válka světů. V ní útočí na Zemi Marťané. Jsou to obří agresivní chobotnice… ale postavy s drobnými těly a velkými hlavami se vracejí. Jako dobytá a poražená rasa, již si Marťané chovají pro potravu. Ve Válce světů je dokonce citována ona neexistující kniha, na kterou Wells psal před lety svou satirickou recenzi. H. G. Wells byl hodně meta.

Později pak podobně autor popsal lidskou rasu, jež se usídlila pod povrchem Měsíce. Zkrátka Wells tyhle siluety nikdy doopravdy nedokázal dostat z hlavy. A poté, co jeho jmenovec Orson Welles vyděsil svou legendární rozhlasovou hrou Válka světů statisíce Američanů, už je nedostal z hlavy nikdy nikdo.

Vesmírný trip

Sci-fi a vesmír ale není jediné místo, odkud k vám mohou tyhle postavy přijít. V roce 1917 měl údajně slavný okultista a „černokněžník“ Aleister Crowley vyvolat démonickou entitu, která se jmenovala Lam. Můžete hádat třikrát, jak Lam vypadal. Drobné, téměř dětské tělo, velká hlava. Typicky šedivácké proporce.

Údajně se můžete s těmihle postavami setkat i vy, bývají až znepokojivě často popisovány při užití dimethyltriptaminu, takzvaného DMT. Je to extrémně silná halucinogenní látka, která má neuvěřitelně silný nájezd a poměrně rychle odezní. Vyznavači new age hnutí s ní velice rádi experimentují. A velice na ně při prvním tripu čeká postava s drobným tělem a velkou hlavou, jež je vítá do nového světa.

V některých kulturách jsou takhle popisovány víly nebo naopak zlí duchové. Takže co? Jsou šediváci nakonec démoni a duchové?

Tvoje máma

Inu… ne. Vědci jsou si celkem jisti, že hlavouni nejsou ani z jiné planety, ani jiné dimenze. Ukázalo se totiž, že tak, jak vidíme tyhle emzáky, tak takhle vnímá mimino dospělé lidi. Velké, disproporční hlavy s velkýma očima. Děti se navíc dívají na svět šedým filtrem, což způsobuje, proč je vám ten šedivý design tak blízký. Je to v podstatě vaše máma.

Proto se tenhle look v kultuře zabydlel tak extrémně rychle a zůstal. Proto ho lidé vnímají po požití psychedelika, protože jim DMT otevírá brány k zasunutým vzpomínkám a prožitkům, proto ho vyvolává hypnóza.

Přidejte k tomu epizodu spánkové paralýzy nebo třeba zablokovanou vzpomínku toho, že jste se probudili během operačního zákroku, což se stává, a máte z toho únos jako vyšinutý. Není to tak mysteriózní jako návštěvníci z jiné galaxie, ale dává to mnohem větší smysl než to, že mimozemšťané z jiné planety vypadají v podstatě jako my, jen maj větší hlavy a drobnější těla.

A navíc, až vám o nich někdo bude vyprávět, můžete ho přerušit slovy: Tvoje máma je mimozemšťan, vole!“ A budete mít pravdu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články