fb pixel Únos Travise Waltona je nejslavnější případ kontaktu s mimozemšťany: Šlo o doživotní trauma, nebo promyšlený podvod? – G.cz
Vyhledávání

Únos Travise Waltona je nejslavnější případ kontaktu s mimozemšťany: Šlo o doživotní trauma, nebo promyšlený podvod?

Zdroj: Profimedia.cz / Paramount Picture

Únos Travise Waltona mimozemšťany je pravděpodobně nejslavnější případ „blízkého setkání čtvrtého druhu“. Dřevorubec, kterého nasál létající talíř a objevil se až po několika dnech kompletně dezorientovaný. Anebo bylo všechno úplně jinak.

Jan Studnička
Jan Studnička 8.2.2021, 17:10

UFO nad lesem

Začátkem listopadu 1975 byla parta dřevorubců na cestě domů z práce nedaleko městečka Snowflake v Arizoně. V dodávce cestovalo šest lidí a jedním z nich byl dvaadvacetiletý Travis Walton, rebel a potížista skupiny. Dodávka jela hustým lesem zpět k civilizaci, když se objevilo záhadné světlo probleskující mezi stromy. Auto zpomalilo, chlapi vyhlíželi z oken… a pak to spatřili.

Létající talíř vydávající silné světlo, vznášející se nějakých třicet metrů od nich na mýtině. Travis vyrazil z auta k objektu. Celé okolí zalila zlatavá záře, mladý Walton se pokoušel schovat za hromadu naskládaných klád, když ho zasáhl paprsek světla. Řidič dodávky zakřičel: „Dostalo ho to!“ a šlápl na plyn.

Jen o několik mil později zuřivá debata v autě došla k jednoznačnému výsledku. „Přece tam nemůžeme toho kluka nechat, musíme se tam vrátit.“ Dřevorubci otočili dodávku, vrátili se zpátky na místo, kde spatřili podivný úkaz, ale Travise nenašli. Byl pryč stejně jako ta záhadná svítící věc. Padla tma a pět chlapů se rozhodlo vrátit do města a celou věc oznámit. Úřad šerifa prošetřil mýtinu a okolí a došel k závěru, že kolegové potížistu Waltona zabili a zahrabali v lese.

Chlapi byli obviněni z vraždy a vsazeni do vazby. Seděli tam pět dní. Pět dní výslechů a nejistoty. Pět dní neustálého opakování: „Já si nevymýšlím, přiletěla divná zářící věc, zasáhla Travise a když jsme se vrátili, kluk nikde nebyl.“ Po celých těch pět dní se dřevorubci nerozešli ve své výpovědi. Pořád dokola jedna a ta samá historka o UFO.

A po pěti dnech našli policisté Travise, jak se zmateně potácí na nedaleké dálnici. Vyděšený a dezorientovaný.

Únos mimozemšťany

Chlapci z party byli s pardonem propuštěni, ale pro policii to znamenalo daleko víc otázek a vyšetřování. Co se s Travisem stalo? Kde byl celých těch pět dní? Mohou ti pošahaní dřevorubci říkat pravdu? Walton strávil několik týdnů téměř v katatonickém stavu, než se pomalu rozmluvil.

A první část jeho verze příběhu se naprosto shodovala s tou, kterou odvyprávěli jeho kolegové. Vyběhl z auta, aby se podíval na tu věc zblízka a najednou všechno získalo ten divný zlatavý nádech. „Pro filmy je těžké to zkopírovat,“ vysvětloval později. „Bylo to jako mlha světla. Zvuk, který vydávalo to plavidlo, se najednou změnil, kluci na mě volali, ať běžím zpátky a já chtěl, takže jsem skočil za hromadu klád a tam mě to zasáhlo.“

Další věc, kterou si Travis pamatuje, je operační stůl, na němž se probudil. Světlo mu mělo zářit do obličeje a kolem něj měly stát tři postavy. Ty klasické šedivé postavy s velkými hlavami a černýma mandlovýma očima. Vzpíral se jim, házel sebou a křičel, než se objevil lidsky vypadající tvor, který ho odvedl do jiné místnosti, kde mu další „člověk“ nasadil na obličej něco, co připomínalo kyslíkovou masku. A pak si Travis vybavuje už jenom to, jak se potácí po dálnici.

A to je všechno. Celý příběh. Ve srovnání s historkami z jiných „únosů“ je to podivně střídmé vyprávění. Ale přesto Travisovi naprosto změnilo život.

Oheň v oblacích

Tady jsou fakta. Žádný z aktérů příběhu nikdy nezměnil svou výpověď. Všech pět dřevorubců si stojí za svým dodnes, stejně tak Travis Walton. Víme také, že nebyli jediní, kteří tu noc pozorovali nad lesem u Snowflakes podivná světla. Pozorování UFO přišlo z mnoha různých zdrojů. A pak je tady sám Walton, který… možná je to jenom skvělý herec, ale velice často, když o té události mluví, má takový téměř vystrašený a utrápený pohled. A není vám z toho příjemně.

Někteří psychologové se vyjádřili v tom smyslu, že trpí posttraumatickou stresovou poruchou, podobně jako váleční veteráni. A podle Travise mu dva různí doktoři v pětasedmdesátém potvrdili podezřelou mozkovou aktivitu, takže je prý jasné, že se mu něco té noci stalo. Jestli se všechno odehrálo tak, jak tvrdí, těžko říct.

A pak jsou tady další fakta. Walton byl prý fenoménem UFO posedlý odjakživa a byl to taky poměrně schopný podvodník; už dřív byl trestaný za padělání šeků. Jeho komplicem byl mimochodem jeden z dřevorubců. Celá ta dřevorubecká parta tvořila malou firmu, jež dostala na vyčištění lesa deadline, ale těžce nestíhala. Naštěstí se po Travisově „únosu“ stalo z lesa místo činu a poté se chlapci do lesa „báli“, takže firma nemusela platit penále. Walton sám vydělal balík na knize a následně filmu Oheň v oblacích. Jo a jeho matka se zúčastnila pátrání po svém synovi jen na pár hodin, než řekla: „Nemyslím si, že ho tady najdeme, už není na Zemi.“ Pár dní před tím, než se objevil.

Pokud vás Walton zajímá víc, má dvouhodinový rozhovor s Joem Roganem. Pořád objíždí všechny ty záhadologické akce a podobně…

Takže… škoda, no.

Podobné články

Doporučujeme

Další články