fb pixel Roswell jako sovětský hoax? Havárii mimozemšťanů mohli nafingovat Rusové, aby vyděsili USA – G.cz
Vyhledávání

Roswell jako sovětský hoax? Havárii mimozemšťanů mohli nafingovat Rusové, aby vyděsili USA

Pro řadu neidentifikovatelných létajících předmětů neexistuje vysvětlení. Titulní strana Roswell Daily Record Představy o tom, jak by mimozemšťané mohli vypadat, se různí. + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Roswell je město v Novém Mexiku, které proslulo něčím, čím neproslulo žádné jiné město na světě. Asi 120 kilometrů od něj měl v novomexické poušti havarovat létající talíř, a to i s mimozemskou posádkou. Jedna z největších – a dodnes nevyjasněných – záhad 20. století byla ale možná dílem Sovětů, kteří fingovanou havárií Marťanů chtěli vyděsit Američany.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 2.7.2020, 12:07

Roswell – nejzáhadnější město světa

V podvečer 2. července 1947 slyšel farmář William Mac Brazel mohutný výbuch. Ve stejné době byl nedaleko města Roswell v Novém Mexiku pozorován předmět diskovitého tvaru letící severozápadním směrem. Další den našel Brazel na svém ranči podivné trosky. O povaze trosek informoval místního šerifa a právě ten dal echo do Roswellu, ačkoliv se od místa nálezu nachází 127 km daleko. Nejbližší obcí k místu nálezu byla Corona. V Roswellu ale byla letecká základna pozemních sil, takže šerifovi přišlo vhodné volat „povolanějším“.

Šerif se spojil s majorem Jessem A. Marcelem, pak už vše vzalo rychlý spád. Farmář Brazel se ocitl na několik dní za mřížemi. Po propuštění mu bylo nakázáno, že v zájmu bezpečnosti státu nemá o svém nálezu nikomu nic říkat. Během jeho „věznění“ zajistili vojáci pod velením majora Marcela na ranči všechny trosky. A tehdy se vyrojily teorie, že to jsou trosky mimozemské vesmírné lodi...

Tzv. Roswellský incident je jednou z nejslavnějších záhad 20. století a milovníci konspirací jej dodnes milují. Uběhlo od něj dávno víc než půl století, a přesto stále žije. I kdyby dnes americká vláda otevřela brány Oblasti 51 dokořán, nechala všechny zvědavce nahlédnout do archivů a přiznala „Dobře, nebyl to meteorologický balón, bylo to speciální letadlo, které jsme za peníze daňových poplatníků testovali, ale nikdy nedokončili“, nikdo by jim neuvěřil, že tam ve 40. letech z vesmíru nespadl párek mimozemšťanů.

Nikdo kromě novinářky Annie Jacobsen, která před několika lety přišla s jinou teorií o tom, co se tam tehdy vlastně stalo. Na úvod je potřeba říct, že i když se věnuje pro někoho „nevěděckým“ tématům, Jacobsen studovala na Princetonu, pracovala jako editorka v The Los Angeles Times a v roce 2016 byla jedním z finalistů Pulitzerovy ceny. Člověk s takovým renomé se dá jen těžko považovat za šíleného konspirátora s alobalovou čepičkou na hlavě.

Na základě rozhovorů s několika lidmi, kteří v uplynulých desetiletích na různých pozicích pracovali v Oblasti 51 Jacobsen přišla s tvrzením, že celý incident byl dílem vedení Sovětského svazu, přičemž nápad se měl zrodit přímo v hlavě Josifa Stalina. Na sklonku studené války chtěli totiž Rusové nenáviděné Američany vyděsit, a tak sestavili netradiční letoun, posadili do něj deformovaná mrtvá těla a záměrně ho nechali spadnout nad jejich pouští.

Anonymní inženýr, se kterým Jacobsen mluvila, tvrdil, že během pobytu na základně v Novém Mexiku nějaký čas zkoumal trosky oválného letounu, který tam měli dopravit v roce 1951 z jiné letecké základny. Vrak, který mu dovezli, měl být zkonstruován ne pro dva, ale tři piloty, ačkoliv to nemělo žádné technické opodstatnění. A tak vyvodil, že letoun byl určen k dálkovému ovládání. Zbytky těl posádky pak měly být oběťmi zvrácených experimentů, kterými prosluli nacisté za druhé světové války a Stalinovi lidé na ně posléze navázali. Podle inženýrovy výpovědi se navíc jednalo o malá těla, takže teoreticky děti.

Podle Jacobsen Stalin přišel s nápadem na vyvolání masové hysterie ve Spojených státech inspirován slavným vysíláním Války světů Orsona Wellese, které na konci 30. let dokázalo pobláznit národ a přesvědčit jej, že Země čelí invazi z kosmu. Tahle teorie se možná zdá šílená, ale ani zdaleka ne tak moc jako jiné nápady záhadologů a konspiračních teoretiků. Ve studené válce bylo povoleno vše a dvě znesvářené mocnosti na sebe navzájem šily různé boudy. Co to vlastně farmář Brazel doopravdy našel, to se asi stejně nikdy nedozvíme, takže věřit můžeme tomu, co je nám nejsympatičtější.

Podobné články

Doporučujeme

Další články