fb pixel
Vyhledávání

Cesta do mého pravěku II.

"Ta kurva!"
Zdroj: www.smartrelationshipadvice.com

Zajímá vás, odkud před tisíciletími přišli vaši předkové? Chcete vědět, jestli máte sklon k alkoholismu, jaké nemoci vám hrozí a jestli jsou vaše děti vůbec vaše? Patřím mezi ty, kteří se místo sportu, zahrádky či sudoku věnují „rekreační genetice“.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 14.8.2015, 17:00

Ze vzorku vaší DNA se toho dá poznat mnohem víc, než odkud před tisíci lety přišli vaši předkové. Jste hnědooký? Možná přenášíte gen modrookosti, který se projeví až u vašich potomků. „Syn nesnáší brokolici - připadá mu hořká,“ říká doktor Minárik z firmy Genomac, „Divili jsme se proč. A vida, existuje gen, jehož mutace zvyšuje citlivost na hořkou chuť...“

Tahle zábavná „rekreační genetika“ vám ale může přinést i poznání, jež vám převrátí život naruby. „Testujeme i mutace genů, které mohou vyvolat vážná onemocnění,“ říká doktorka Lucie Benešová z Genomacu. „Třeba trombofilii či zvýšenou hladinu cholesterolu, což způsobuje mozkovou mrtvici a infarkt. Nebo cystickou fibrózu. Jste zdraví, ale pokud budete mít dítě se stejně ,postiženým‘ partnerem, nemoc se u potomka může projevit, takže se nedožije vysokého věku.“

Kukaččí děti

Váš život může změnit i test otcovství. Podle českých zákonů k němu nemusíte mít souhlas matky (za dítě uděluje souhlas otec jako jeho zákonný zástupce). Není neetické nechat si potají otestovat potomka?

Podle doktora Minárika je to přesně naopak: „Neetické je, když má žena tajně dítě s jiným mužem, než je její manžel. Řada mužů pochybuje, jestli jsou jejich děti skutečně jejich. Pokud test bez souhlasu matky zakážeme, jako je tomu třeba ve Francii, musí ji muž k testu přemluvit. Žádná žena to ale nepovolí už z principu. Buď si je jistá, že dítě je ,pravé‘, a pak je pro ni partnerův požadavek na test strašlivou urážkou, nebo si jistá není a pak test nepovolí, aby nepřišla o živitele. Ve Francii to tak muž musí dát k soudu, což ke stabilitě rodiny nepřispěje.“

Podle statistik Genomacu jsou otcové v 80 % případů „v tichosti“ potvrzeni. Žena se o testu vůbec nedozví, muž jí koupí kytku a ona se jen diví, za co ji dostala. Ve zbývajících dvaceti procentech se potvrdí opak. Neznamená to ale, že by čtvrtina dětí byla nemanželských. Ti, kdo si nechají test udělat, už totiž mají podezření. Skutečný počet „kukaččích dětí“ v české populaci doktor Minárik odhaduje na 5-7 %.

„Když jsme s testy otcovství začínali, báli jsme se, že budeme muset najmout ochranku,“ říká doktorka Benešová, „Spíš by to ale chtělo psychologa. ,Podvedení‘ muži necítí hněv, ale spíš velké zklamání a smutek. Že rozvracíme rodiny? Manželství se už většinou stejně rozpadá. Stojím na straně mužů. Stává se, že žena má třeba čtyři partnery a jako otce dítěte si pak vybere toho, který se jí zdá nejlukrativnější. Proč by muž neměl mít možnost ověřit si, jestli skutečně platí na svoje dítě?“

Kruh se tím uzavírá. Dozvíte se, kdo byli vaši předci, kdo jste vy sami i kdo jsou vaši potomci.

Cheddarský muž a učitel dějepisu

Svůj genetický profil můžete porovnat se známými profily „historických celebrit“. Britský genetik Bryan Sykes třeba před pár lety přečetl část DNA tzv. „cheddarského muže“ - 9000 let staré kostry z jeskyně v jihozápadní Anglii. Srovnání s profily dnešních Britů ukázalo, že jen pár kilometrů od jeskyně žije jeho „pra....pravnuk“.

Když se učitel dějepisu Adrian Targett dozvěděl, že je s „cheddarským mužem“ přímo příbuzný, žertoval, že bude chtít jeskyni dědit. Před pár dny byla zveřejněna zpráva, že patnáct Čechů má společného předka s kostrou z doby bronzové, která se našla v jeskyni v německém pohoří Harz. Jsou tedy něco jako prabratranci přes propast 3000 let. Zajdou spolu na pivo?

Je jen otázkou času, než někdo přečte genetický profil Přemyslovců, Jagellonců nebo třeba lovců mamutů. Budou mezi nimi vaši příbuzní? „Nedávno byl popsán profil carské dynastie Romanovců, kterou v červenci 1918 vyvraždili bolševici. Kdybych v databázi našel Čecha s genetickou shodou, poradím mu, aby vznesl dědičný nárok na ruský trůn, a budu chtít podíl,“ směje se doktor Minárik.

Riskujete v kadeřnictví?

Pod dojmem zpráv o vývoji genetiky můžete snadno propadnout paranoii, že lze váš genetický profil zneužít. Tady jsou tři nejčastější katastrofické scénáře:

1.

Fašistický režim z databáze „vytáhne“ všechny lidi s židovským profilem a pošle je do koncentráku. „Nebylo by ale jednodušší zavřít všechny lidi s orlím nosem a typickým tvarem lebky?“ ptá se doktor Minárik. Díky zvýšené mobilitě navíc dnes můžete mít partnera nejen z druhého konce republiky, ale i světa. Jak chcete někoho pronásledovat kvůli jeho DNA, když v sobě časem bude mít každý skinhead i kus Žida?

2.

Databázi ukradne gang, který se zabývá obchodem s orgány. Zločinci zjistí, že by se právě vaše ledvina hodila nějakému boháči. Pak vás srazí auto... Podle doktora Minárika by to teoreticky šlo. Kolikrát v životě jste ale absolvovali odběr krve? Tyhle „citlivé“ údaje jsou v databázi každé nemocnice, včetně vaší adresy a rodného čísla - a nikdo je nehlídá. Proč? Protože tohle riziko existuje jen v hlavách spisovatelů. Databázi Genomacu navíc prověřil Úřad pro ochranu osobních údajů.

3.

Databázi získá zdravotní pojišťovna, jež řekne: „A hele, pan Novák má mutaci, která zvyšuje riziko infarktu. Takže zaplatí pětinásobně vyšší pojistné!“ Není ale nic jednoduššího než přijmout obdobu amerického zákona, který takový údaj pojišťovně prostě zakazuje použít. Navíc stačí zajít na pedikúru nebo odhodit vajgla a zanecháte po sobě víc biologických stop než na štětečku z úvodu článku (v prvním díle).

Děsivé, nebo spíš směšné? „Riziko zneužití je u nás nesrovnatelně menší než v běžném kadeřnictví,“ říká doktor Minárik, „Na rozdíl od vlasů na podlaze máme vzorky chráněny. S DNA je to navíc podobné jako s telefonem. Kdo z nás do něj říká tak citlivé informace, aby někomu vůbec stálo za to ho odposlouchávat?“

Bonus: Češi jsou voříšci Evropy

Genetické složení dnešních obyvatel české kotliny je podle analýz velmi pestrou směsí:

40 % západní Slované (Česko, Slovensko, Polsko...)

25 % obyvatelé románských zemí (Francie a Itálie, Španělsko, Portugalsko, Rumunsko)

11 % obyvatelé Balkánu (Chorvatsko, Srbsko, Slovinsko, Makedonie...)

10 % Germáni (Německo, Británie, Skandinávie)

9 % Semité (severní Afrika, Arabský poloostrov)

První část článku najdete ZDE.

Podobné články

Doporučujeme

Další články