1. Původ Williama Wallace
Ačkoliv byl ve filmu Wallace představen jakožto člověk, který se narodil do chudoby, a poté žil prostým životem skotského zemědělce, opak byl pravdou. Ve skutečnosti se většina historiků shoduje na tom, že se Wallace narodil skotským aristokratům a byl rytířem již v dobách bitvy u Stirlingu. Jeho manželka se ve skutečnosti jmenovala Marian. Scenáristé jí však pozměnili jméno na Murron, jelikož ve známější a mnohokrát zfilmované legendě o Robinu Hoodovi figuruje postava lady Mariany, což by mohlo být pro publikum matoucí.
2. Nesrovnalosti v kostýmech
Ve filmu jsou dvě hlavní chyby týkající se oblečení tehdejších Skotů. Pravděpodobně nejdiskutovatelnější a nejznámější je portrét Skotů, kteří nosí kilty ve 13. století. Ve skutečnosti se kilty staly populárním pánským kusem oblečení až v 17. století a v době, kdy se odehrává děj Statečného srdce, nikdo nevěděl, co to kilt vlastně je. Když snímek přišel do kin, spoustu Skotů to tehdy pobouřilo a považovali to za hrubou historickou nepřesnost. Druhou nepřesností jsou vzorové uniformy u anglické armády. Ty byly totiž rovněž zavedeny až v 17. století. V dobách Williama Wallace by totiž vojáci nosili téměř vše, jelikož vojáci pocházeli z nižších vrstev a nemohli by si dovolit honosnou výzbroj.
3. Skotové si nebarvili obličeje při bitvách
Další mýtus, který vznikl na základě filmu Statečné srdce, je ten, že si Skotové v dobách Wallace malovali obličeje modrou barvou, aby zastrašili protivníky. Ve skutečnosti se jedná o mnohem starší tradici skotských Pictů, kteří si obličej malovali, aby vystrašili Římany. Modrá obličejová barva se však stala kultovní a neoddělitelně patří k filmu. Dodnes si lidé malují na obličej vlajku Skotska (bílé X přes modrý obličej), a to zejména během sportovních událostí. Wallace to ale nikdy neudělal.
4. Isabela se nikdy nesetkala s Williamem Wallacem
Filmová Isabela skutečně byla snoubenkou prince Edwarda, ale v dobách vojenských eskapád Williama Wallace jí byly pouhé 4 roky. A proto se tedy nikdy nemohla setkat s Williamem Wallacem. I kdyby se náhodou potkali, sotva by si z toho malá holčička i Wallace cokoliv odnesli. Což znamená, že veškeré rady, které Wallaceovi ve filmu Isabela poskytuje o pohybu anglické armády, jsou jen scenáristickou lží. Navíc by si pravděpodobně ani neporozuměli, jelikož každý mluvil jiným jazykem.
5. Phillip nebyl nikdy defenestrován
Filmový milenec knížete Edwarda Phillip byl ve skutečnosti pravděpodobně vojenským poradcem Edwarda II., který se jmenoval Sir Phillip de Mowbray. Ve skutečnosti však nebyl vyhozen z oken zámku, ale podle historických faktů žil dlouho po smrti Edwarda. Filmové vyobrazení knížete Edwarda jakožto bisexuála nemusí být nutně lživé, ačkoliv berte na vědomí, že měl 5 dětí.
6. Wallace nebyl pověšen, ale rozčtvrcen
Poté co byl Wallace zajat a obviněn z velezrady, byl odsouzen k smrti. Celý proces trval necelé tři týdny. 23. srpna 1305 byl rozčtvrcen. Ve filmu jsou jeho části těla a hlavy postaveny na veřejnou expozici a poslány do čtyř částí Anglie, což je historicky přesné. Před popravou navíc ve filmu křičí svá poslední slova o svobodě, což není historicky podloženo, jelikož poslední slova popravených se začala zaznamenávat až několik století po Wallaceově popravě.