fb pixel Na Marsu jsou potřeba skleněné kopule a nezávislost, říká Elon Musk – G.cz
Vyhledávání

Na Marsu jsou potřeba skleněné kopule a nezávislost, říká Elon Musk

Zdroj: James Duncan Davidson + SpaceX

Elon Musk je muž, který nás buď dostane na jinou planetu nebo nás všechny zotročí. My se teď pojďme soustředit na tu první možnost, protože Musk se rozpovídal na Twitteru o tom, jak by měla města na Marsu vypadat. A ve spojení s tím, co říká na konferencích to začíná dávat pěkně barvitý obrázek.

Jan Studnička
Jan Studnička 23.11.2020, 11:00

Teraformace Marsu

Do daleké budoucnosti se uvažuje o teraformaci Marsu. Teraformace je proces při němž se přemění povrch planety tak, aby byl pro lidi slučitelný se životem. Tedy v ideálním případě, aby připomínal Zemi. Dýchatelná atmosféra, voda, rostliny… a výhledově Starbucksy, chápeme se. A může to být brutální proces. Lidstvo pochopitelně nikdy žádnou teraformaci neprovedlo, ale studie o tom, jak by se dal teraformovat Mars, mluví například o použití jaderných hlavic a možná celá staletí trvajícím procesu.

Tak jako tak na to pravděpodobně nemáme ani technologie ani čas. A Elon Musk si to uvědomuje. “Teraformovat Mars je příliš zdlouhavé na to, aby se to stalo za našich životů. Ale můžeme na Marsu postavit základnu,” napsal na Twitter. A se sobě vlastním černo-kosmickým humorem dodal: “Alespoň bude budoucí vesmírem cestující rasa ohromena tím, kam to lidstvo dotáhlo.”

Rudé zákony

Musk bere kolonizaci Marsu velice vážně a zároveň má z celé té situace “lidstvo vystrkuje nohu ze své kolíbky” trochu legraci. Jak jinak si vysvětlit, že při využívání jeho služby Starlink, která poskytuje vysokorychlostní internet, musíte v podmínkách služby souhlasit i s tím, že “na Mars a na aktivity obyvatel Marsu se nevztahují zákony žádné pozemské vlády nebo státu”. Samozřejmě, že je to vtip. Ale ne tak docela. Protože o potřebě vytvořit zákony na místě samotnými kolonisty mluvil Musk už několikrát.

Pravděpodobně proto, aby jeho syn X Æ A-12 mohl být vyhlášen Věčným císařem Rudé planety.

Když už Musk o kolonizaci Marsu mluví vážně a z praktického hlediska, je to většinou temně vzrušující poslech. Podle CEO společnosti SpaceX jsme schopní postavit na Marsu základnu “za našich životů” a je mu téměř padesát, tak řekněme během čtyřiceti let. Upozorňuje ale, že půjde sice o jednu z nejúžasnějších věcí, které kdy lidstvo vykonalo, ale taky o tu nejnebezpečnější.

Cesta tam bude dlouhá a nebezpečná, ale není to nic proti tomu, až se kolonizátoři dostanou přímo na místo. Budou totiž muset okamžitě začít budovat a všechno bude proti nim. Noví Marťané budou muset vytvořit základnu bez možnosti návratu na Zemi. Nutno dodat, že všichni musí být mladí, geniální a v perfektní fyzické kondici. A stejně tam z nich velká část umře.

Jakmile bude základna, měly by se podle Muska budovat dómy, obří skleněné kopule jak ze Simpsonů, pod kterými by se dalo dýchat, pěstovat plodiny a hrát badminton. A jednou… teraformace.

A PAK VÁLKA ZA NEZÁVISLOST!

Podobné články

Doporučujeme

Další články