fb pixel Den svatého Patrika: Oslavme muže, který z Irska vyhnal hady – G.cz
Vyhledávání

Den svatého Patrika: Oslavme muže, který z Irska vyhnal hady

Zdroj: Profimedia.cz

O Patrikově svátku jste už museli slyšet. Ať už od svých přiožralých kamarádů nebo z amerických seriálů. Všichni jsou v zeleném, všude jsou trojlístky a pije se zelená. A pivovary vaří zelené speciály. Ale proč?

Jan Studnička
Jan Studnička 17.3.2021, 10:14

Patricijská kariéra

No proč, protože Irové si připomínají úmrtí svého patrona, svatého Patrika. Možná vás zajímá, proč ne narození… a to je hlavně proto, že nikdo přesně neví, kdy se Patrik narodil. Jisté historické dokumenty naznačují jako rok narození 387, ale jisté to není. A popravdě není jisté ani jeho jméno. Víte, tenhle chlapec se narodil ve Walesu dobře postavené římské rodině. Takže je dost dobře možné, že je jeho jméno odvozeno pouze od jeho patricijského postavení.

Podle všeho vedl Patrik po většinu mládí dost nekřesťanský život. A to až do chvíle, kdy byl zajat irskými nájezdníky a odvlečen do Irska jako otrok. V bídě a řetězech prožil v Irsku víc než půl dekády. Právě tahle etapa jeho života podle legendy přivedla Patrika k Bohu. Domníval se totiž, že jde o trest za hříchy jeho mládí. Po šesti letech se mu ale podařilo uprchnout.

Některé zdroje uvádějí, že do Francie, jiné, že zpátky do Británie. Jisté je jen to, že se stal knězem a rozhodl se, že se do barbarského Irska vrátí jako misionář.

Svatý Patrick

No a při Patrikově návratu do Irska se teprve pouštíme na území legend. Víme, že se jako kněz postupně stal místním arcibiskupem a dotáhl to v podstatě ještě za života na patrona Irska. Jeho tradiční barvou byla a je zelená a je tradičně spojován s trojlístkem jetele, protože právě na něm vysvětloval pohanům princip nejsvětější trojice.

Pak je tady ta legenda se čtyřicetidenním půstem na hoře Croagh Patrick… ale nejspíš nejslavnější legenda říká, že Patrik vyhnal z Irska hady. Což je prý důvod, proč se na ostrově téměř nevyskytují. Pravděpodobně půjde ale o metaforu pro boj se zlem; ostatně had tradičně symbolizuje ďábla nebo pak konkrétně druidy, kteří v téhle éře v podstatě mizí z Irska.

To, že se stal Patrik symbolem křesťanského Irska nicméně víme celkem bezpečně. Už jenom kvůli tomu, kde má být pohřben, vstoupil ostrov téměř do občanské války. A svatořečen byl v podstatě jen několik let po své smrti. Někdy v polovině pátého století.

Lejem!

17. březen jako oficiální den Patrikovy smrti je v Irsku národním svátkem. V Irsku a dvou kanadských provinciích. Ale všude, kde byla velká irská populace se svátek rozšířil alespoň neoficiálně. To znamená třeba východní pobřeží Spojených států, a tím pádem se svátek rozšířil do celého světa.

Pije se irská whiskey, lidé se oblékají do zeleného, jí zelené věci. Tedy kromě zeleniny, protože to je podvádění. I v Česku se stal svatý Patrik mimořádně populárním. Ostatně máme jednu z největších spotřeb whiskey na počet obyvatel na světě. Na tom je krásně vidět, že nám „cizí“ svátky nevadí, dokud se díky nim můžeme vykalit. Ale nedejbože, aby si mohla na Halloween užít děcka v maskách nějakou srandu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články