Ruský prezident Putin slaví 65. narozeniny. Věděli jste, že pobýval i v Česku kousek od Prahy?

Obrázek uživatele Jan Palička
07.10.2017, 08:10

Vladimír Putin patří mezi nejmocnější a zároveň i nejkontroverznější muže na světě. Ruský prezident je jedněmi považován za milovaného vůdce, druhými za bezpečnostní hrozbu a autokrata a jeho život je obestřen mnoha tajemstvími. Jednou z málo známých zajímavostí je i to, že opakovaně pobýval i v Česku. Za minulého režimu v tehdejším Československu žila jeho exmanželka a mladý Putin ji jezdil kus od Prahy navštěvovat.

Málokterá osobnost je v současné době tak rozporuplná jako ruský prezident Vladimír Putin. Jedni Putina milují a nedají na něj dopustit, pro druhé je nenáviděným tyranem, který bezprostředně ohrožuje celosvětovou bezpečnostní situaci. Putin dnes slaví 65. narozeniny a možná ani jeho čeští fanoušci a obdivovatelé netuší, že jeden z dnešních nejmocnějších světových vůdců je s Českem spjat více, než by očekávali.

Ač na světě snad neexistuje člověk, který by nevěděl, kdo je Vladimír Putin, osobní život ruského prezidenta je obestřen mnoha záhadami. Ví se, že se narodil 7. října 1952, i to, že v roce 1983 se oženil s Ljudmilou Škrebněvovou, s níž má dvě dcery - starší Marii a mladší Jekatěrinu. S manželkou se ale Putin v roce 2014 rozvedl a i jeho dcery žijí zcela stranou mediální pozornosti.

V druhé polovině osmdesátých let, kdy byl Putinovy dcerky ještě malé holčičky, pracovala jejich matka jako novinářka a otec byl mladým důstojníkem KGB. Oba rodiče byli za prací vysláni za hranice Sovětského svazu. Zatímco Vladimír Putin sloužil u tajné služby v Drážďanech, Ljudmila Putinová jako zahraniční dopisovatelka zamířila do Československa. Zde pobývala v dobře známé obci Jevany v rekreačním objektu Interpatria, který tehdy patřil mezinárodnímu vydavatelství Otázky míru a socialismu.

Do Jevan se v 80. letech sjížděli novináři ze všech koutů východního bloku, jelikož v místních lesích měli ideální podmínky na to mít klid na práci a nebýt nikomu na očích, přičemž v případě potřeby to bylo do Prahy půl hodiny autem. Mezi střídajícími se obyvateli objektu, který v 90. letech sloužil jako hotel, byla i Ljudmila Putinová s dcerkami. Když to Vladimíru Putinovi pracovní povinnosti v NDR dovolily, jezdil do Jevan svou rodinu navštěvovat.

"Byla to nenápadná milá paní, s holčičkami si tu na pozemku často hrála, v zimě děti rády sáňkovaly. Pokaždé, když měl přijet manžel, kterému říkala Voloďa, tak se velmi těšila. I jeho jsme tu párkrát zahlédli, ale byl to pro nás rovněž ničím z řady nevybočující muž ze Sovětského svazu, kterých se tu střídaly desítky. Nikdo nemohl tušit, že z něj někdy bude prezident. Schválně, jestli si na Jevany někdy vzpomene," vzpomíná na krátké návštěvy Vladimíra Putina jeden z obyvatel Jevan, který v 80. letech pracoval v objektu, v němž Putinova manželka s dětmi bydlela.

Pokud se dnes chceme podívat do míst, kde mladý Vladimír Putin navštěvoval manželku a dcery, neuspějeme. Rekreační objekt už dvacet let zeje prázdnotou a je ve velmi neutěšeném stavu. Bývalý hotel Interpatria po rozpadu Československa připadl do vlastnictví státu a nyní spadá pod ministerstvo pro místní rozvoj. To maximálně každoročně vynakládá přes milion korun na jeho "ochranu a údržbu" a oficiálně se budovy s poměrně velkou ubytovací kapacitou na rozlehlých pozemcích snaží zbavit. Nemovitost je ale vzhledem k současnému stavu předražená a pozemky nepatří ministerstvu, ale soukromým osobám, tudíž je místo prakticky neprodejné. Zajímavostí je, že víceméně přes ulici žije zpěvák Daniel Hůlka.

A TADY si přečtěte, že Miloš Zeman potěšil lid zprávou, že chlastat nepřestal.


Komentáře