fb pixel Rusko hlasuje o Putinově budoucnosti. Bez ohledu na koronavirus nebo práva občanů – G.cz
Vyhledávání

Rusko hlasuje o Putinově budoucnosti. Bez ohledu na koronavirus nebo práva občanů

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Ale né, říkáte si, v Rusku někdo porušuje lidská práva! Co ještě je nového, voda je mokrá a oheň pálí? Jenomže experti se shodují, že to, co se v Rusku děje teď při “referendu” o pokračování Vladimira Putina v politice, je bezprecedentní i ve velmi bohaté historii Ruské federace.

Jan Studnička
Jan Studnička 30.6.2020, 12:57

Car Putin

Vladimir Putin je vynikající judista, obstojný hledač pokladů, slušný střelec, v pohodě hokejista, ale sotva lidská bytost. To my všichni víme. Jenomže se zdá, že si to začíná uvědomovat i nezanedbatelná část Ruska a poprvé za velmi dlouhou dobu prezidentovi u domácích maličko klesá popularita. Na vině je hlavně těžce nezvládnutá pandemie koronaviru.

To samozřejmě ve výsledku nic nezmění, Putin je autoritář, ten neodstoupí jenom proto, že ho někdo nemá rád. Podívejte se na Babiše, toho nemá rád nikdo, vedle Putina je to vidlák se slámou v botách (vedle leckoho je Andrej vidlák se slámou v botách) a taky neodstoupí. Jenomže! Vladimir chystá pro Rusko velké věci, potřebuje ukázat sílu režimu a podporu lidí.

O čem, že se to vlastně hlasuje? Možná si vzpomenete, že v lednu Putin vylezl s velkým proslovem, který zasel strach do srdcí jeho nepřátel, ale hlavně naději do hlubin ruských sídlišť. Mluvil o tom, jak je potřeba zvednout úroveň národa, jak mají být Rusové hrdí, jak pomůže rodinám i důchodcům a nakonec dodal, že chystá ústavní změny, které těmto cílům dopomohou.

Ústavní změny obsahují tvorbu nových politicky významných funkcí, rozmělnění pravomocí dosavadního postu prezidenta a podobně. Pointa všech těchto kroků byla, aby si mohl Vladimir sednout znovu na nějaký vysoký post a pořád kontrolovat Rusko, když nemůže znovu kandidovat na prezidenta. Od té doby prošly změny ještě několika úpravami až k bodu, kdy by se v podstatě anulovala Putinova funkční období a mohl by kandidovat znovu.

Zkrátka, pokud “referendum” proskočí, Vladimir zůstane u kormidla až do roku 2036. Což by teoreticky mohlo pro sedmašedesátiletého prezidenta znamenat až do konce kariéry, ale nezapomeňte, že Vladimir je v perfektní fyzické kondici a kdykoli si může pořídit orgány mnohem mladších lidí. Ono to diktátorství má své výhody.

Pokud by tohle prošlo, bude Putin nejdéle sloužícím ruským představitelem, a to včetně Josifa Stalina. Což je příhodné, protože Putin je znám svým výrokem, že rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa 20. století.

Hlasování pro hlasování

Možná se ptáte, proč pořád dáváme referendum do uvozovek. Je to proto, že koncept referenda není ukotven v ruských zákonech. A vůbec celá tahle operace nemá žádný standardní mechanismus. Je to imperiální verze prohlášní “Víte co? Tak budeme hlasovat, tady je klobouk, každej napište na lísteček, jestli - Ježiši, tak ti někdo tužku půjčí, Sergeji!”

Ze strany kritiků Putinova režimu zaznívá, že tohle je (pravděpodobně úmyslně) nejchaotičtější hlasování, jaké kdy bylo v Rusku vyhlášeno. V určitých oblastech se může hlasovat online, ale jak dokázali ušťouraní novináři, touto cestou se dá hlasovat dvakrát. Komise často vyrážejí za občany přímo domů a navíc nezapomeňte, že je řeč o totalitním státu, takže všem státním zaměstnancům i státní televizi bylo velice důrazně doporučeno se zúčastnit a hlasovat jako "dobrý Rus".

“I kdyby Putin nevyhrál, tak to upraví tak, že vyhrál, takhle se to prostě v Rusku dělá,” říká Matthew Fisher, expert na Rusko z Canadian Global Affairs Institute. “Ale i na ruské poměry je tohle bezprecedentní.”

Nezvládnutí koronavirové krize si vybírá tvrdou daň na popularitě prezidenta a protože epidemie v Rusku zuří dál, Putin hraje o čas. I z toho důvodu prohlásil boj Ruska s virem za skončený a vítězný, přestože podle přecpaných nemocnic a hrozivých čísel to vypadá, že jediné místo, kde je trochu vyhráno, je Moskva. Rusové jsou nahnáni k volbám virus nevirus a referendum místo jednoho dne trvá celý týden, aby se všichni měli možnost zúčastnit. A ve středu, kdy má Rusko svátek, mají na hlasování celý den.

Vladimir udělá všechno proto, aby měl velkou účast a mohl říct: “Vidíte? Chtějí mě!” Ale jak už bylo řečeno, udělá to, i když velkou účast mít nebude.

Podobné články

Doporučujeme

Další články