fb pixel Sibiř zasáhla vlna rekordních veder. Lesy hoří, ropovody kolabují, do ovzduší uniká metan – G.cz
Vyhledávání

Sibiř zasáhla vlna rekordních veder. Lesy hoří, ropovody kolabují, do ovzduší uniká metan

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

O požárech v místě, které máme tradičně spojené s nízkými teplotami, jste pravděpodobně už slyšeli. Teploměry na Sibiři znovu trhají rekordy, ale požáry nejsou hlavním problémem. Tím je tající permafrost, který jednak podpírá rafinérie a ropovody, ale hlavně je v něm uvězněno absurdní množství metanu, který je mnohonásobně nebezpečnější skleníkový plyn než CO2.

Jan Studnička
Jan Studnička 26.6.2020, 12:44

Sibiř v plamenech

Ve všem tom vzpomínání na Miladu Horákovou a handrkováním se o nošení roušek jsme všichni málem zapomněli, že už dávno máme nakoupené lístky do první řady na globální klimatickou katastrofu. Ta teď naštěstí vydala další trailer, aby nikdo nepochyboval, na co ve skutečnosti máme vymřít.

Sibiř zasáhla další rekordní vlna veder. Teplotní rekordy se tam v posledních letech lámou rok co rok. V místech, kde ještě před pár lety bylo možné pohybovat se i v létě jen za pomoci sněžného skůtru, teď panují tropické teploty. 38°C v místech, kde byl červnový průměr ještě nedávno o dvacet stupňů nižší.

Rusko patří již tradičně jako země k největším popíračům globálního oteplování a každý rok jsou vývojem klimatu nad svou někdejší tundrou neskutečně zaskočeni. Horka způsobují všechno, co běžně způsobují v krajině, která na ně není připravena. Divoké požáry, agresivní hmyz, který nestačila vybít krátká zima, jak ale upozorňují čeští i zahraniční experti, to není ten hlavní problém.

Pravěké svinstvo

Jak uvádí deník The New York Times s odkazem na AAAS (American Association for Advancement of Science), hlavním a pro spoustu lidí nečekaným problémem je tající permafrost. Permafrost je výraz pro věčně zamrzlou zemi, aspoň takhle nás to učili ve škole. Ještě před dvaceti lety totiž skoro nikdo nečekal, že “věčně” nebude mít až tak dlouhého trvání.

Zemina, která byla po tisíce a desetitisíce let zamrzlá na šutr, pomalu ale jistě taje. A to s sebou nese celý balík nepříjemných konsekvencí. Tak zaprvé, řada ruských měst a vesnic byla vybudována na tomhle podloží za předpokladu, že zůstane pevný. Už před pár lety začali ruští inženýři řešit, co s paneláky, které se pomalu propadají do země. Ale nejsou to jenom paneláky.

Na konci letošního května se kvůli tání podloží vylila nádrž na paliva u ruské elektrárny a jedenadvacet tisíc tun paliva a maziv se vylilo do krajiny. Zpráva, kterou bychom ještě před deseti lety všichni sledovali s hrůzou a v přímém přenosu. Většina toho svinstva se dostala do řek a jezer. Zábrany jsou neúčinné, jak neochotně oznámila ruská náměstkyně ministerstva životního prostředí Julia Gumeňuková. A tohle nebude ojedinělý incident. Se stále se zvyšujícími teplotami se budou propadat i tisíce kilometrů ropovodů, které se jako pavoučí síť táhnou po celé Sibiři. Podobných událostí bude víc a víc…

Nejhorší není to, co se propadne do rozmrzlého permafrostu, ale co se dostane ven. Odborníci varují, že v zemině bylo dosud uvězněno spoustu všemožného svinstva, které se desítky tisíc let nedostalo na povrch. Může jít o nebezpečné biologické látky, může jít dokonce o radiaci. Ale hlavním nebezpečím je metan, kterého je v permafrostu uložené absurdní množství. Ten bude čím dál tím víc unikat do atmosféry. A metan je mnohonásobně nebezpečnější skleníkový plyn než CO2.

Čím víc bude metanu unikat, tím víc se bude oteplovat planeta a tím víc metanu bude unikat. A permafrost pokrývá až čtvrtinu souše severní polokoule.

Tak hezký víkend všem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články