fb pixel
Vyhledávání

Rozhodne se Jan Hamáček pro taktický ústup, nebo mírné váhání? 5 scénářů dalšího jednání "měkkého Honzy"

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

„Tak co, kdy to praskne, pane Hamáček?“ ptá se celý národ již poněkolikáté současného předsedy vládní koalice. Pokračující vládní krize a neustálé handrkování okolo (ne)jmenování nového ministra kultury dotlačili "měkkého Honzu" až na samý okraj propasti. Nyní už není čas vymýšlet další výmluvy, teď se musí Jan Hamáček rozhodnout. A protože se nám nechce čekat, rozhodlo se politologické oddělení G.cz sepsat 5 scénářů dalšího vývoje svízelné situace...

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 28.6.2019, 11:24

1. Jan Hamáček ustoupí

Nejjednodušší řešení je obvykle i to nejsprávnější. Předseda ČSSD tentokrát nepočká na vyjádření mimořádného sjezdu předsednictva a místo toho jasně deklaruje svůj ústup. Ministrem kultury zůstane nenáviděný Antonín Staněk a Jan Hamáček se nechá slyšet, že se „přeci jednalo jen o ubohé ministerstvo kultury a že přeci o nic nejde.“

2. Jan Hamáček ustoupí

Po vypršení nedělního deadlineu novináři dychtivě očekávají tvrdou reakci předsedy sociální demokracie. Ten hned v pondělí vystoupí se svým projevem, kdy před desítkami televizních kamer oznámí, že se rozhodl dát prezidentovi ještě jednu šanci a posouvá termín na odvolání ministra do konce léta s tím, že odjíždí do Chorvatska na dovolenou. Den po Hamáčkově odjezdu prezident překvapivě sděluje, že ještě toho večera chce uspořádat schůzku mezi Hamáčkem a Staňkem – zaskočený předseda je tou dobou ale na dálnici ve Slovinsku a tak jednání nestihne. Prezident Zeman celou záležitost komentuje slovy: „Víte, pane redaktore, když se domluví schůzka, tak se na ní musí přijít. To je jako kdyby žák nepřišel do školy, a pak se vymlouvat, že dostal z testu nedostatečnou, protože na něj nemohl přijít. No, a panu Hamáčkovi za tuto schůzi píšu jednu velkou červenou pětku.“

3. Jan Hamáček ustoupí

Prezident Zeman se rozhodne nastavit vlídnou tvář a navrhne Janu Hamáčkovi třetího kompromisního kandidáta na ministra kultury, kterým je zasloužený umělec Michal David. Hamáček pochopí, že „lepší už to nebude“ a nechá Davida jmenovat novým členem vlády za ČSSD. Na to je zaskočen společnou tiskovou konferencí Zemana s Babišem, kde oba prohlásí, že „ČSSD má, co chtěla, a tak by nám teď mohla vyhovět s návrhem na vyměnění ministra vnitra, v rámci dobrých koaličních vztahů.“ Překvapený Hamáček se zmůže jen na koktavé prohlášení, „že s panem ministrem vnitra bude o všem mluvit až příští týden,“ načež je mu připomenuto, že to přeci ON sám je ministrem vnitra. Jelikož tento rezort patří sociální demokracii, vystoupí ještě téhož dne Jaroslav Faltýnek z hnutí ANO a je následně je jako nestraník za ČSSD jmenován šéfem vnitra. Mezitím se Milion chvilek pro demokracii změní na Miliardu chvilek.

4. Jan Hamáček ustoupí

V pondělí ráno oznamuje premiér Babiš, že po dohodě s panem prezidentem se rozhodl podat kompetenční žalobu na Jana Hamáčka. I když ústavní právníci argumentují, že něco takového ústava neumožňuje, jsou okamžitě uzemněni twitterem Jiřího Ovčáčka, který názory expertů považuje „za bolševické zasahování do demokratických práv pana prezidenta.“ Předseda Hamáček je následně podroben interpelaci v parlamentu, kdy mu je všemi poslanci hnutí ANO a ČSSD vytčeno mimo jiné uzurpování moci, hazardování s budoucností národa a nakonec jeden z poslanců prohlásí, že mu „ještě ke všemu smrdí nohy“. Jan Hamáček poté odchází do exilu do Polska, kde začne pracovat jako profesionální myč oken.

5. Jan Hamáček ustoupí

Ještě v neděli večer vtrhne ozbrojené komando do bytu Jana Hamáčka a za vydatného nadávání sousedů, že jim zas někdo svítí do oken, odnáší policisté vyděšeného předsedu do Pankrácké věznice, kde je okamžitě obviněn z pokusu o rozvracení republiky, za což mu hrozí až zcela výjimečný trest. Hned druhý den se novináři pokusí získat vyjádření premiéra Babiše, který je přistižen, jak se vede s Hamáčkovou ženou za ruku v parku. Mezitím vyděšený Hamáček píše ve věznici svou výpověď, ve které se přiznává ke všem svým zločinům. Než ho odvedou před válečný tribunál, stihne ještě napsat svou poslední větu, která je později vytesána do jeho náhrobku: „Možná jsem měl to grémium svolat o pár dní dříve...“

A tady si přečtěte, proč navzdory Babišovým kauzám stoupají hnutí ANO preference.

Podobné články

Doporučujeme

Další články