fb pixel Rouška nad zlato: Hrozba koronaviru zvedá ceny respirátorů a vytváří trh pro šarlatány – G.cz
Vyhledávání

Rouška nad zlato: Hrozba koronaviru zvedá ceny respirátorů a vytváří trh pro šarlatány

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Z roušek, které nás mají ochránit před koronavirem, se stala velmi cenná komodita. Lidé je hromadně kupují, i když se nikam nechystají vycestovat, a následně je účelně prodávají za mnohonásobně vyšší ceny na bazarech a sociálních sítích. S neustále se zvyšující poptávkou začaly zdražovat i samotní distributoři.

Martin Miko
Martin Miko 26.2.2020, 15:50

Ceny respirátorů a roušek stoupají

Mediální nátlak. Gradující novinové titulky. Nepravdivé informace šířící se rychlostí světla. Klasická česká panika. I toto jsou důvody zvyšujících cen ochranných prostředků, které nám mohou pomoct se ubránit před možnou nákazou koronavirem. A to, že se nejlépe vydělává na strachu lidí, může potvrdit i samotný Tomio Okamura, který na hrozbě uprchlické krize postavil hned několik předvolebních politických kampaní. A uspěl. Internetoví spekulanti vycítili potenciál ve zdravotnických pomůckách jako jsou roušky a respirátory.

A tak cena respirátorů a roušek stoupla na internetových bazarech o stovky procent a zoufalí lidé zdravotnické pomůcky kupují jako zběsilí. Oficiální distribuce selhává a výrobci nestíhají vyrábět. Respirátory s označením FFP3, které dokáží chránit dýchací cesty před toxickými látkami zahrnující viry a bakterie, se tak staly komoditou, kterou Češi chtějí víc než pivo a uzené dohromady. Je až bizarní, že v rámci internetové reklamy na vás vyskakuje na Googlu obchod Hornbach, který vás v reklamním textu přesvědčuje o tom, že má respirátory za trvale nejnižší ceny.

Na internetu se v souvislosti se strachem a ochranou před virem objevili i další šarlatáni, kteří nabízí třeba světlo s ultrafialovým zářením, které prý dokáže zničit koronavirus tím, že údajně sterilizuje světlo a dezinfikuje vzduch. Na jednom nejmenovaném webu tento produkt naleznete v sekci „Jak zničit koronavirus?“. Vše je samozřejmě marketingový tah, kterému by jednodušší povahy ale mohly uvěřit. Ultrafialové světlo samozřejmě není prokazatelný ničitel viru a s velkou pravděpodobností prodejce lže.

Ale k mání jsou i jiné produkty na tom, že jsou nejúčinnější vůči koronaviru. Vše samozřejmě za přemrštěné ceny. Jedná se například o antivirové šátky, které by se daly přirovnat k obyčejné roušce. Přesto za ní chce výrobce až 1600 korun českých, což je šílené. Stále platí, že jediné, co vás může ochránit, je respitátor FFP3.

Byznys s rouškami však zašel ještě mnohem dál. Na portálu Aukro.cz si například můžete koupit roušku v dětské verzi, která svítí ve tmě a má na sobě ozdobný potisk. Ano, i tímto způsobem se dají vydělávat peníze.

Každý, kdo se chystal v poslední době na nějakou zahraniční dovolenou letadlem, určitě pocítil nedostatek zdravotnických potřeb v kamenných i internetových obchodech. Kromě roušek a respirátorů bylo doslova nemožné v drogeriích pořídit antibakteriální gel na ruce nebo dezinfekční mýdlo. Zvláštní je, že všechny tyto pomůcky byly vyprodané, ačkoliv se v Česku doposud neobjevil žádný případ osoby nakažené koronavirem.

Dokážete si představit, co s Čechy udělá zpráva o prvních nakažených pacientech? S velkou pravděpodobností lidé začnou nakupovat zásoby balené vody a trvanlivých potravin na měsíce dopředu. Posléze se zabarikádují doma a budou využívat rozvážkových služeb typu Košík nebo Koloniál a budou koukat doma na Ulici a Televizní noviny s Reyem Korantengem, který jim bude v hlavním vysílacím čase vyprávět o tom, jak těžkou horečku a zápal plic prodělal muž nakažený koronavirem.

Závěrem bychom chtěli připomenout, že mnohem lepší než chodit například po Chomutově s rouškou na ústech pro vás bude, když budete dodržovat základní hygienické návyky. Tím máme na mysli samozřejmě pravidelné mytí rukou mýdlem a používání antibakteriálních gelů.

A v případě, že jste nemocní, nechoďte mezi lidi, a už vůbec nejezděte městskou hromadnou dopravou. To je v podstatě to nejhorší, co můžete udělat. A je jedno, jestli máte koronavirus nebo obyčejnou chřipku.

Podobné články

Doporučujeme

Další články