fb pixel Rok od Brexitu: Odchod Velké Británie z EU uškodí i vašim oblíbeným muzikantům – G.cz
Vyhledávání

Rok od Brexitu: Odchod Velké Británie z EU uškodí i vašim oblíbeným muzikantům

Zdroj: public domain

Už je tomu přesně rok od doby, kdy Spojené království Velké Británie a Severního Irska opustilo Evropskou unii. Nicméně od té doby se nachází v takzvaném přechodném období v rámci kterého je zapotřebí vyřešit ještě spoustu závazků, pravidel a dalších záležitostí, jež má vůči EU. A týká se to například i koncertování Britů v zemích Evropské unie.

Martin Miko
Martin Miko 31.1.2021, 02:53

Brexit škodí hudbě

O negativním dopadu Brexitu na britský hudební byznys jsme se postupně dozvídali už v předchozích letech. Obavy panovaly nejen v rámci prodeje hudebních nosičů, ale i v rámci pořádání hudebních tour a cestování britských muzikantů po Evropě. Hudebníci, labely i hudební společnosti veřejnost varovaly, že pokud někdo nezasáhne, tak se koncerty prodraží a celé to povede akorát k tomu, že si někteří interpreti už v rámci EU zkrátka nikdy nezahrají. Protože se to zkrátka nevyplatí.

Navíc britští muzikanti budou muset při cestách delších než 30 dnů požádat o vízum stejně jako kdokoliv jiný, jak upozornila agentura AFP. To se samozřejmě nelíbí mnoha předním umělcům, a proto proti tomuto pravidlu chtějí bojovat v rámci petice. Ozval se například i Thom Yorke z kapely Radiohead, Louis Tomlinson z One Direction nebo populární zpěvačka Dua Lipa. Společně vyzývají k podepsání petice, v níž žádají, aby profesionální muzikanti a další umělci získali výjimku, která je od víza odprostí. Podle informací deníku The Independent prý Londýn odmítá návrh Bruselu, aby byli umělci zbaveni povinnosti zařizovat si vízum do zahraničního pobytu až do výše 90 dnů. Důvodem je to, že britská vláda nechce to samé povolit umělcům z EU. Takže vše stojí na mrtvém bodě.

Ze zařizování víz budou plynout i další povinnosti, které zaberou spoustu času, ale zároveň i zvýší náklady na běžnou tour všem kapelám a interpretům. V ohrožení jsou nejvíce undergroundové a méně známé kapely a interpreti, u nichž by to mohlo znamenat i konec vystupování po EU. Kromě víz je totiž nutné pořešit i pracovní povolení a další poplatky za vybavení, jež si kapela přiveze s sebou. Například hudební manažerka Ellie Griles uvedla pro musicserver.cz, že pro šestičlennou kapelu by čtyřdenní turné po třech zemích EU znamenalo zvýšení nákladů navíc o neuvěřitelných 1 800 liber, což znamená, že by kapela veškerý svůj výdělek „utopila“ ve vízech a dokladech k cestování. A tímto způsobem by to platilo i pro kapelu z EU. Proto by bylo správné, aby se o tomto dozvědělo co nejvíce lidí, a to hlavně z řad politiků, kteří o tomto rozhodují.

Petici proti vízové povinnosti podepsalo v půlce ledna už přes čtvrt milionu lidí a číslo stále není konečné. Populární britští interpreti vyzývají své fanoušky k podepsání petice, která snad vlády přesvědčí k vzájemné dohodě. Hudební průmysl za poslední rok kvůli opatřením v souvislosti s koronavirem Covid-19 utrpěl obrovské škody a světlo na konci tunelu je stále v nedohlednu. Nikdo neví, kdy se znovu „rozjedou“ koncerty a hudební festivaly, ale na druhou stranu by bylo správné tyto věci řešit včas, a to i v době, kdy probíhají po celém světě krizová opatření.

Samozřejmě, že času na řešení této nepříjemné situace je ještě dost, a než vyřešíme problémy s Covidem-19, tak je možné, že se celá situace vyřeší a my se tu budeme znovu těšit na hudební interprety z Velké Británie. Každopádně se na tomto případě skvěle ukazuje, že EU nejsou jen povinnosti a závazky, ale i výhody a usnadnění administrativy. Lidé vidí jen nevýhody, ale když přijdou o výhody, tak až teprve potom otevřou oči.

Podobné články

Doporučujeme

Další články