fb pixel Roger Stone jde do vězení na víc než tři roky… Pokud ho tam jeho kámoš Donald Trump nechá – G.cz
Vyhledávání

Roger Stone jde do vězení na víc než tři roky… Pokud ho tam jeho kámoš Donald Trump nechá

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

“Pravda stále existuje. Na pravdě stále záleží,” řekla při vynesení rozsudku soudkyně Amy Berman Jackson. Tím rozsudkem se myslí čtyřicet měsíců vězení pro amerického lobbistu Rogera Stona, který byl odsouzen za manipulaci svědků a křivou výpověď před Kongresem. Demokraté jsou nadšení, vnímají to jako jasný vzkaz bílému domu. Otázka, která teď všem ale leží na mysli zní: Nechá to tak Donald Trump?

Jan Studnička
Jan Studnička 21.2.2020, 15:32

Odkaz Roberta Muellera

Roger Stone je s Donaldem Trumpem propojený už několik dekád. Sám Trump v televizi přiznal, že ho lobbista několikrát vyzýval ke kandidatuře do Bílého domu ještě dlouho předtím, než se k tomu Trump skutečně odhodlal. Experti říkají, že i když je hlavním autorem POTUSovy politiky bez pochyby sám Donald Trump, ozývá se v ní “Stoneova filozofie”.

Co se přesně myslí tou filozofií není jasné, ale klidně to může být vyhrožování, manipulace svědků, křivé výpovědi a bránění výkonu spravedlnosti. Což vlastně zní docela pravděpodobně.

Stonovi vpadla do domu na Floridě FBI těsně před úsvitem 25. ledna 2019. Měli zatykač a povolení k prohlídce objektu. Roger Stone byl zatčen a obviněn ze sedmi trestných činů. Jednou bránění vyšetřování, jednou manipulace svědků a pětkrát křivá výpověď. Celý úder byl povolen na základě zprávy Roberta Muellera, který byl pověřen prošetřit jednak to, jestli skutečně Trumpovi lidé, případně sám Trump, spolupracovali s Ruskem na ovlivnění amerických voleb v roce 2016, a jednak měl zjistit, jestli se bránilo vyšetřování později. Třeba když Trump vyrazil ředitele FBI Jamese Comeyho.

Mueller v roce 2019 před Kongresem vypověděl, že se mu nepodařilo prokázat, že by byl prezident čistý, ale nemá ani dostatek důkazů pro jeho obvinění. Naznačil ale, že by mohli pro Trumpa přijít problémy poté, co skončí v úřadu. Mimo to ze zprávy vyplynuly skoro dvě stovky obvinění pro celkem šestatřicet lidí.

Řada obviněných už odsouzena byla, třeba prezidentův poradce George Papadopoulos, který společně se Stonem tahal přes Rusko z WikiLeaks kompromitující materiály na demokraty nebo Michael Cohen, který si šel loni sednout na tři roky za mimojiné právě křivou výpověď před Kongresem.

Pardon!

Teď je ale situace dost odlišná. Jak už bylo řečeno, Stone jsou s Trumpem velcí kamarádi a po východním pobřeží se šeptá, že by Trump mohl zakročit a udělat svému starému fellákovi prezidentskou milost. Sám řekl na tiskovce, že by ho rád viděl osvobozeného. A jak poznamenal konzervativní komentátor Fox News Tucker Carlson: “Samozřejmě, liberálové by z toho zešíleli. Ale ti stejně už dávno šílejí.”

A i když to zní nepříjemně, Carlson má pravdu. V drtivé většině případů, když Trump něčím naštve levicový twitter, akorát mu to přidává na popularitě. Navíc, jestli něco dokázala slyšení kolem Trumpova impeachmentu, u republikánů je všem úplně jedno, jestli Trump dělá něco, co je protiústavní a je jim už úplně volné, jestli dělá něco, co jde proti duchu ústavy.

Důležité je taky říct, že by to Trump nedělal úplně poprvé. Rozdal prezidentských milostí docela dost a velká část těch lidí byli buď výrazné republikánské postavy nebo jeho staří kamarádi z byznysu. V jednom případě dokonce poradce Dicka Cheneyho.

Je zkrátka možné, že prezident Spojených států ztratí veškeré zábrany a vytáhne z basy svého starého přítele. A na světě není nic, co by mu v tom mohlo zabránit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články