fb pixel Ředitel Havlovy knihovny nebo zelený demokrat? Pravda a Láska na Praze 5 a 13 – G.cz
Vyhledávání

Ředitel Havlovy knihovny nebo zelený demokrat? Pravda a Láska na Praze 5 a 13

Zdroj: G.cz

Dnes Česká republika, minimálně v některých obvodech, vstupuje do druhého kola senátních voleb. Podobně jako u prezidentské volby se dva kandidáti s nejlepšími výsledky utkají ve finálním duelu. A to znamená různě po zemi vážně zajímavé souboje. Někde jde o souboj ideologií, někde se jede špinavý marketing… a třeba ve volebním obvodu Praha 5, Praha 13 a Praha - Řeporyje se soutěží o titul Pravdoláskař roku.

Jan Studnička
Jan Studnička 9.10.2020, 11:10

Bezradný prezident

Roztomilou anekdotou tohoto obvodu se stal fakt, že v něm volí i prezident republiky. Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1 zdůrazňoval, jak je důležité přijít k volbám a mluvil o tom, že volby jsou svátkem demokracie… nemluvě o tom, že je dlouholetým příznivcem povinných voleb. Tak tenhle Miloš Zeman v druhém kole voleb už nikomu lístek hodit nejde. Protože jsou oba kandidáti z “protějšího politického břehu”, jak to hezky podal.

Pokud jste fandové současné opozice, případně jásáte při každé koalici, kterou se v krajích podaří složit bez ANO, dá se říct, že jsou pro vás oba kandidáti vlastně bez nadsázky jeden lepší než druhý. Pokud jste s prezidentem nedejbože uvízli na tom protějším břehu, tak vás litujeme. K čemu ale pak má Miloš Zeman ten člun, to je nám záhadou.

Každopádně! Pojďme se podívat na ty kandidáty, což?

Žantovský vs. Láska

Těsným vítězem prvního kola se stal Michael Žantovský, to je velice výrazná postava polistopadové politiky. Už v devadesátkách se zasadil o svobodný přístup k informacím, dělal diplomata ve Spojených státech, Izraeli, Velké Británii, původně je to ale publicista a překladatel. S vystudovanou psychologií. Kandiduje jako nestraník za koalici TOPky, ODS a STAN s podporou Nezávislých a Evropských demokratů. A od roku 2015 dělá ředitele Knihovny Václava Havla.

Jenom v těsném závěsu za ním se na druhém místě umístil senátor Václav Láska, což je předseda hnutí Senátor 21. To je vystudovaný advokát, někdejší detektiv a šéfuje správní radě Transparency International. Kandiduje s podporou Pirátů, lidovců, Zelených a Liberálně-ekonomické strany. A abychom se vrátili k anekdotě ze začátku, byl to Václav Láska, kdo loni stál za ústavní žalobou na prezidenta republiky Miloše Zemana.

Jak tedy můžete vidět, specifikum druhého kola v daném obvodě je hlavně to, že zvítězil “jeden břeh” a teď si můžete vybrat svého oblíbeného kandidáta do nejmenších detailů. Oba kandidáti by podpořili předsedu senátu Miloše Vystrčila, oba kritizují gigantický schodek ve státním rozpočtu, oba souhlasí s tím, že je třeba v krajích tvořit koalice bez ANO.

Rozdíly jsou hlavně v tom, jak svou funkci chtějí vykonávat a na co chtějí oba kandidáti klást důraz. Václav Láska tvrdí, že jeho největší silou a největší kampaní je těch šest let, které už v Senátu odseděl. Snaží se jako advokát ve svém obvodu fungovat jako “miniombudsman” a řešit se svými voliči právní problémy. Naopak Michael Žantovský tvrdí, že senátor se má soustředit na zákonodárnou složku a na celorepublikové problémy. Jeho hlavními tématy je dostupné bydlení, podpora seniorů a celoživotní vzdělávání.

Tak šťastnou ruku při výběru.

Podobné články

Doporučujeme

Další články