fb pixel Obhájí Ivo Valenta post senátora? Ve vyrovnaném souboji se utká se starostou Bazalou – G.cz
Vyhledávání

Obhájí Ivo Valenta post senátora? Ve vyrovnaném souboji se utká se starostou Bazalou

Ivo Valenta – muž, který zbohatl na hazardu + DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Druhé kolo senátních voleb nabídne i velmi sledovaný souboj mezi obhajujícím senátorem Ivem Valentou (nestraník za Soukromníky) a kandidátem a starostou Starého Města Josefem Bazalou (KDU-ČSL). Ti se společně utkají v obvodu číslo 81 – Uherské Hradiště o mandát příštího senátora. V prvním kole oba získali skoro stejně hlasů, takže se očekává, že i druhé kolo voleb bude probíhat podobným způsobem.

Martin Miko
Martin Miko 8.10.2020, 12:21

Vyrovnaný souboj čeká na 2. kolo

Česko tento víkend čeká druhé kolo senátorských voleb. Pravděpodobně nejsledovanějším duelem se bezesporu stal souboj mezi finalisty v Uherském Hradišti, kde se proti sobě utká obhajující senátor Ivo Valenta a současný starosta Starého Města Josef Bazala. Zatímco Valenta získal v prvním kole se 31,23 % 11213 voličských hlasů, tak Bazala se 30,94 % srovnatelných 11107 hlasů.

Tento vyrovnaný souboj samozřejmě nedá Ivo Valentovi spát, a tak se snaží využít každé příležitosti k tomu, aby u voličů získal plusové body. Pozornost na sociálních sítích vzbudil například tím, když ho podpořil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který mu natočil video. „Oceňuji zejména jeho podporu drobných živnostníků, udělal pro ně v Senátu velký kus práce. Věřím, že ve druhém kole dostane dostatek hlasů, abychom mohli spolupracovat i nadále,“ řekl Vystrčil ve videu. Za toto video se stal předseda Senátu terčem kritiky, především kvůli tomu, že Ivo Valenta vlastní dezinformační portál Parlamentní listy a navíc podniká v hazardu. Na druhou stranu Vystrčil potřebuje v Senátu podporu a Valenta patří do senátorského klubu ODS, takže je logické, že chce i po těchto volbách zůstat v čele horní komory.

Oba politici se po prvním kole samozřejmě stali terčem pozornosti, protože nejen ODS jde doopravdy o hodně. Co ale víme o těchto kandidátech?

Král hazardu s Parlamentními listy

Ivo Valenta patří dlouhodobě mezi nejbohatší české podnikatele v politice a doposud patřil k těm politikům, kteří mají ve volbách úspěch. Do politiky aktivně vstoupil až v roce 2014, když do Senátu kandidoval jako nestraník za Stranu soukromníků ČR. Tehdy se rozhodl, že naváže na volební ambice svého otce, který ve stejném obvodu neúspěšně kandidoval v roce 1996. Nakonec se mu podařilo uspět, když ve druhém podařilo porazit lidovce Pavla Botka. Do senátorského klubu ODS však vstoupil až v roce 2018. Kromě toho, že je senátorem, tak se v roce 2016 stal krajským politikem ve Zlínském kraji, i když kandidoval až ze 43. místa na kandidátce. V komunálních volbách v roce 2018 se mu navíc podařilo uspět se Soukromníky a stát se zastupitelem města, kam se dostal díky preferenčním hlasům.

Když se řekne Ivo Valenta, všem se samozřejmě vybaví i společnost SYNOT, která se zabývá podnikáním v oblasti hazardu od roku 1991 a dodnes patří k těm největším v Česku. A hlavně internetový portál Parlamentní listy, který z většiny vlastní právě Valenta. Parlamentní listy jsou podle některých názorů kritizovány za to, že jsou nástrojem ruské propagandy v Česku a šíří poplašné zprávy o migrantech, muslimech apod.

O Valentovi se v souvislosti s tím píše jako štědrém sponzorovi, který se nebojí politické strany obdarovávat mnohdy i několika miliony korun. Nicméně Ivo Valenta má i svoje světlé stránky. Od roku 1994 stojí za projektem Fotbalové akademie, která vychová profesionální fotbalisty nebo se věnuje svojí nadaci. Nadace SYNOT podporuje projekty v oblasti kultury, vzdělávání nebo sportu.

Starostující folklorista s ambicemi

Naproti tomu Josef Bazala (KDU-ČSL) vypadá, že svou práci komunálního politika bere jako poslání, kterému se věnuje skoro třetinu svého života. Od roku 2002 působil jako místostarosta města Staré Město na Uherskohradišťsku a od roku 2006 do současnosti ho vede. V pozici starosty se mu podařilo vybudovat cyklostezky, silniční obchvaty nebo dostavět kostel Svatého ducha a opravit náměstí Velké Moravy. Kromě komunální politiky se mu daří i v pozici krajského politika Zlínského kraje. Na kraji působí jako zastupitel od roku 2012 a nyní se pokouší posunout svou politickou činnost opět o level výš. Poprvé totiž kandiduje jako společný kandidát KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN ve volbách do Senátu, kde po prvním kole vede velmi vyrovnaný souboj s Ivem Valentou.

Bazala se v druhém kole hájí tím, že žije celý život v regionu, zná se s lidmi a snaží se řešit jejich problémy na rozdíl od Valenty, který zde žije krátce. Starosta Starého Města se kromě politiky v podstatě celý život věnuje folklóru, který se snaží šířit v místě kde bydlí. Působí například v mužském pěveckém sboru Staroměštští mládenci a tvrdí o sobě, že žije tradicemi.

Vypadá to na velmi zajímavý souboj. Valenta i Bazala jsou totiž naprosto odlišní soupeři. Po víkendu se tedy dozvíme, kdo uspěje a usedne do horní komory Parlamentu za obvod Uherské Hradiště.

Podobné články

Doporučujeme

Další články