fb pixel První kolo odvoleno, začíná sčítání: nudnou kampaň bez kontroverzí oživila nahá Ukrajinka – G.cz
Vyhledávání

První kolo odvoleno, začíná sčítání: nudnou kampaň bez kontroverzí oživila nahá Ukrajinka

Útok pěkně otřásl Zemanovým srdíčkem. Jiří Drahoš je od začátku kampaně nejvíc favorizovaným "antiZemanem". Klapne to? Dalším z kandidátů se slušnou šancí je podnikatel a textař Michal Horáček. Marek Hilšer (v modré kravatě) a Pavel Fischer (vpravo) patří do party "slušných prezidentů", jim připadnou zřejmě hlasy obyvatel větších měst a Prahy. + DALŠÍ 1 FOTKA

Volební místnosti uzavřeny, začínají se sčítat hlasy. První kolo prezidentských voleb máme úspěšně za sebou a teď nezbývá než čekat, jak to dopadne. Jak u nás historicky druhá přímá volba hlavy státu probíhala?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 13.1.2018, 14:02

Chvilka napětí

Je odvoleno! Hlasování v prvním kole prezidentských voleb právě skončilo a my si teď musíme pár hodin počkat, než se začnou rýsovat první výsledky. Vyhraje rovnou Zeman? Nebo mu na paty šlápne některý z protikandidátů? A bude to favorizovaný Drahoš, nebo spíš Horáček či Topolánek?

Pytel plný těžkých otázek se vznáší nad kolektivní hlavou českého národa, tak si ho pojďme ulehčit malým ohlédnutím se za tím, jak celá předvolební kampaň probíhala. Zatímco před pěti lety, kdy byla přímá volba u nás nová a lesklá, to bylo celkem zábavné, tentokrát to za moc nestálo.

U voleb amerického prezidenta jsme se mohli denně bavit nejen výroky Donalda Trumpa, ale i nejrůznějšími skandály, třeba ve formě omdlévající Hillary, letošní kampaň v Česku proběhla víceméně v klidu a bez větších kontroverzí. Současný a znovukandidující prezident Zeman prohlásil, že žádnou kampaň nepovede, a tím pádem se ani nebude účastnit předvolebních debat. Svou moudrostí nás oblažoval pouze skrze oneman show na TV Barrandov či prostřednictvím svého věrného Ovčáčka.

Nuda, nuda, šeď, prsa

Jako první z osmi mužů stojících v hradní soutěži proti Zemanovi ohlásil záměr kandidovat podnikatel a textař Michal Horáček. Po něm se přidávali další v čele s bývalým šéfem Akademie věd Jiřím Drahošem, který je dlouhodobě favorizován odpůrci současného prezidenta coby "antiZeman". Jako poslední se do klání zapojil někdejší premiér a chlap s gulema Mirek Topolánek.

Předvolební lákání voličů se - až na pár stresem způsobených miniexcesů pár dní před volbami (vyrovnaný a klidný Pavel Fischer se nepohodl s Markem Hilšerem ohledně přítomnosti druhého jmenovaného na akci toho prvního) a několik nešťastných výroků (třeba ten Fischerův o ústavních soudcích, homosexuálech a pedofilech) - obešlo bez větších přešlapů a výrazného přehazování špíny. Zřejmě i vinou toho zůstávala valná část občanů až do poslední chvíle nerozhodnutá, komu to nakonec hodí, nicméně relativně vysoká volební účast naznačuje, že ani tak jim není jedno, kdo bude příštích pět let vrcholným představitelem státu.

Jedinou skutečně zábavnou chvilkou voleb tak už asi zůstane nahá ukrajinská aktivistka, která se za vykřikování toho, že Zeman je Putinova de*ka, vrhla na nebohého starce z Hradu, když se chystal vhodit do urny svou obálku. Jedině na její čin, a zálibný úsměv hradního protokoláře Kruliše, se bude v souvislosti s prvním kolem vzpomínat.

Tady čtěte 10 věcí, které se stanou po prezidentských volbách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články