Prozíravost po babišovsku: Hnutí ANO chytře změnilo svůj morální kodex tak, aby Babiš s Faltýnkem nemuseli rezignovat – G.cz
Vyhledávání

Prozíravost po babišovsku: Hnutí ANO chytře změnilo svůj morální kodex tak, aby Babiš s Faltýnkem nemuseli rezignovat

"Hahaha vy pitomcovia, to som s vámi zase vyběhol!"
Zdroj: facebook.com

Do poslanecké sněmovny včera dorazila žádost kriminální policie k vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání ve věci kauzy Čapí hnízdo. Mnoho lidí poukazovalo v této souvislosti na morální kodex hnutí ANO, podle kterého by všichni členové hnutí v případě trestního stíhání měli okamžitě rezignovat na všechny funkce i členství v hnutí. To ale Babiš s Faltýnkem řešit nemusí. Morální kodex si totiž prozíravě na jaře změnili tak, že z něj toto ustanovení vyškrtli.

Jan Palička
Jan Palička 11.8.2017, 12:55

Asi nic nevyvolalo v uplynulých dnech na české politické scéně takové pozdvižení jako žádost kriminální policie o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání ve věci kauzy Čapí hnízdo, která byla ve čtvrtek doručena poslanecké sněmovně. Zatímco sněmovní mandátní a imunitní výbor má plné ruce práce s posuzováním této žádosti, veřejnost řeší, zda tato kauza bude tou, která definitivně Babišovi zlomí vaz. Na povrch vyplynula i jedna nesmírně zajímavá souvislost.

Mnozí Babišovi kritici z řad jak veřejností, tak politiků a novinářů (namátkou například poslanec TOP09 Jiří Koubek nebo šéfredaktor magazínu Respekt Erik Tabery) na sociálních sítích upozornili na existenci morálního kodexu členů hnutí ANO. Jedná se o v roce 2014 schválený dokument, který se členové hnutí zavázali dodržovat a řídit se jím. Konkrétní pasáž, která by v současné chvíli jistě Babiše s Faltýnkem nepotěšila, stanoví, že pokud je proti členovi hnutí zahájeno trestní stíhání, okamžitě rezignuje na veškeré volené funkce i na členství v hnutí.

Naděje Babišových odpůrců na to, že si na sebe kontroverzní exministr financí sám upletl bič v podobě kodexu, který ho donutí odejít z politiky a opustit hnutí ANO, se nicméně velmi záhy rozplynula jak pára nad hrncem. Babiš si s daným ustanovením lámat hlavu nemusí, neboť ono ustanovení již neexistuje. Stranou pozornosti médií i veřejnosti byl požadavek na rezignaci v případě zahájení trestního stíhání v březnu tohoto roku na základě rozhodnutí výboru hnutí ANO z morálního kodexu vyškrtnut. Taková prozíravost se v politice málokdy vidí.

Oficiálním zdůvodněním vedení hnutí ANO, proč byl požadavek na rezignaci trestně stíhaných členů hnutí z kodexu vyškrtnut a nahrazen požadavkem k těmto krokům přistoupit až v případě podání obžaloby, bylo to, že prý původní verze kodexu byla moc tvrdá. Zajímavé ovšem je, že 3 roky mohl kodex existovat v původní formě a k jeho změně došlo až tehdy, kdy bylo evidentní, že jak Babišovi, tak Faltýnkovi začíná téct do bot. Sám Babiš řekl, že z politiky zmizí, nicméně až pokud bude odsouzen, nikoliv tedy když na něj bude podána obžaloba. Jistě, máme zde presumpci neviny, nicméně pokud vlastní vymyšlená pravidla Babiš očividně nehodlá dodržovat, pak se v roce 2014 nemusel ani obtěžovat se sepisováním nějakého morálního kodexu.O tom, že trestní stíhání může paradoxně Babišovi pomoct vyhrát volby více zde.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu