fb pixel Prominentní malíř i sběratel funkcí: Oslavenec Jaroslav Faltýnek zůstává nepřehlédnutelnou ikonou hnutí ANO – G.cz
Vyhledávání

Prominentní malíř i sběratel funkcí: Oslavenec Jaroslav Faltýnek zůstává nepřehlédnutelnou ikonou hnutí ANO

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Kdo by to byl řekl, že bývalý místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek tu s námi je už 60 let. Tento prostějovský rodák, o kterém se hovořilo jako o pravé ruce Andreje Babiše, nás už dokázal mnohokrát překvapit svými kauzami. Avšak na mnohé z nich jste už s velkou pravděpodobností zapomněli. A opakování je přece matka moudrosti, takže zkusíme zapátrat v historických análech.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 28.4.2022, 09:50

Všechno nejlepší, pane Faltýnku

Vzhledem k tomu, že bývalý první místopředseda ANO a poslanec PČR Jaroslav Faltýnek nemá žádné sociální sítě, takže mu nemůžete nijak popřát, rozhodli jsme se to udělat skrz tento článek. Tím připomeneme nejzásadnější okamžiky v jeho životě. My si samozřejmě jeho práce ceníme, protože být takto vysoce postavený politik ve vládní straně jednoho muže není jednoduché, obzvlášť když se novináři pořád na něco ptají, a nové skutečnosti neustále vyplouvají na povrch.

Těžké začátky v komunální politice

Faltýnkova kariéra v komunální politice začala v roce 1990, když spoluzakládal Zemědělskou stranu (ZS). Ta sice existovala jen 4 roky, ale pomohla nastartovat kariéru mladému a ambicióznímu Faltýnkovi. Ten následně vstoupil do ČSSD, za kterou opět kandidoval v roce 1994 v komunálních volbách a stal se podruhé radním Prostějova. V komunální politice vlastně zůstal i po přestupu do hnutí ANO, s nímž kandidoval v roce 2014 a uspěl, čímž se dostal do zastupitelstva.

Velký sběratel politických i nepolitických funkcí

Před pár lety vyšel na Dotyk.cz článek, ve kterém jsme se dozvěděli, že Jaroslav Faltýnek měl svého času až 21 funkcí, jež kromě předsednictví poslaneckého klubu hnutí ANO zahrnovaly například i funkci člena zastupitele města Prostějov nebo člena představenstva Agrofertu. Ve většině případů se jednalo o pozice v dozorčích radách a členství v představenstvech. I takto se dá v tomto světě důstojně žít.

Amatérský malíř, který prodává za statisíce

Je pravdou, že Jaroslav Faltýnek není žádný velký umělec, ale to nemění nic na tom, že se jeho obrazy prodávají za statisíce korun. Tvrdí to alespoň web Seznamzprávy.cz. Například český miliardář Marek Dospiva si od něj koupil obraz za půl milionu korun. V majetkovém přiznání za rok 2018 dnešní oslavenec uvedl, že si prodejem obrazů vydělal přes půl milionu korun. Část výtěžku z prodaných obrazů ale dává na charitativní účely, což ho šlechtí.

Geniální satirický Twitter

Každý ví, že Jaroslav Faltýnek nemá žádné oficiální profily na sociálních sítích, avšak jeho falešný parodický profil na Twitteru se stal naprosto legendární. Na denní bázi komentuje a glosuje aktuální dění, a vždy s velkou dávkou humoru. V říjnu 2019 jsme byli svědky toho, jak se redaktoři z iDnes.cz nechali napálit a citovali tweety z jeho profilu. Nicméně doporučujeme sledovat Twitter falešného Faltýnka. My ho tedy sledujeme a dost se bavíme.

Problémový syn Jaroslav čelí korupční kauze

O synovi známého politika, Jaroslavu Faltýnkovi mladším, nedávno psala snad všechna česká média kvůli podezření z korupce v kauze stamilionových manipulací zakázek, kterou policisté stále vyšetřují pod krycím jménem Stoka. Jedná se o kauzu v rámci braní úplatků v městské firmě Teplárny Brno. Dokonce kvůli tomu pozastavil i své členství v hnutí ANO.

V únoru 2022 se při celostátním sněmu hnutí ANO Faltýnek rozhodl vzdát se pozice prvního místopředsedy. V jeho funkci ho nahradil jeho dlouholetý kolega Karel Havlíček, nicméně Faltýnek i nadále zůstává prvním místopředsedou poslaneckého klubu hnutí ANO. No alespoň mu zbývá více času na malování.

Podobné články

Doporučujeme

Další články