fb pixel Proč Češi oslavují útoky proti muslimům? Můžou za to Zeman, Okamura a rétorika připomínající nacistické Německo, míní sociolog – G.cz
Vyhledávání

Proč Češi oslavují útoky proti muslimům? Můžou za to Zeman, Okamura a rétorika připomínající nacistické Německo, míní sociolog

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Páteční teroristický útok na Novém Zélandu, při kterém zemřelo 50 nevinných muslimů, šokoval celý svět. Na českých sítích se však objevilo velké množství nenávistných reakcí, které tyto hrůzné činy schvalovaly. Zeptali jsme se tedy sociologa Daniela Prokopa, jak by se tento jev dal vysvětlit. Podle bývalého ředitele výzkumu v agentuře Median je hlavním problémem dehumanizace muslimů, kterou přiživují čeští politici.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.3.2019, 13:12

Hlavní problém se jmenuje dehumanizace

Podle Prokopa je podpora teroristického činu namířeného proti muslimské menšině přímým důsledkem diskuze kolem uprchlické krize – ta sama o sobě však není problémem. Ten spočívá v tzv. dehumanizaci uprchlíku či muslimů, tedy nepokládání je za plnohodnotné lidi, čemuž nahrávají označení prchajících lidí za "muslimskou armádu či invazi".

"Naprostá většina lidí v sobě tento postoj nemá nějak hluboko zakořeněný, ale tím, že dojde k odlidštění muslimů pomocí výše zmíněných výrazů či převzetím některých pojmů ze zvířecí říše (muslimáci, rakovina společnosti) přestávají být napadení v očích společnosti lidskými bytostmi," míní Prokop. V historii využívalo stejných odlidšťovacích praktik i nacistické Německo proti Židům, když je připodobňovalo k hmyzu, krysám či jiným parazitům. Prokop také upozorňuje, že podle průzkumu pro server iDnes by polovina dotázaných ubrala muslimům pod záminkou bezpečnosti taková základní práva jako například právo volit či možnost svobodně se vdávat a ženit.

"Hlavním problémem ale není používání této nenávistné rétoriky anonymními uživateli internetu, nýbrž její užívání vrcholnými politiky," upozorňuje Prokop. Jako příklad uvedl například prezidenta Miloše Zemana, který se vůči uprchlíkům a islámu dlouhodobě vymezuje – to samo o sobě není problém, narozdíl od výrazů (například výroky o sekání rukou či kamenování Čechů ze strany muslimů), které Zeman v diskuzích o problému otevřeně používá.

Tato rétorika tak jen podporuje myšlenku, že se nejedná o plnohodnotné lidi, ale pouze nějakou nižší formu života. Dalším obrovským problémem dehumanizace je absence soucitu – pokud přestanete lidi vnímat jako skupinu jednotlivců a začnete je brát jako masu či začnete připodobňovat každého muslima k teroristovi, přestanete k nim chovat soucit. Opět dochází na analogii s Třetí říší, kdy nacisté v táborech neměli žádný soucit ke svým obětem, které nepovažovali za lidi či jednotlivé lidské bytosti. Dehumanizace ale není podle Prokopa pouze problémem západní civilizace – to samé se děje ve stejné míře i ze strany radikálních islamistů, kteří hlásají vraždění "nevěřících psů", jak tito extremisté označují dehumanizačním zvířecím příměrem své nepřátele.

Nemusíte cítit soucit k tomu, kdo pro vás není člověkem

"Důvodů této nenávistné rétoriky je několik, ale tím nejdůležitějším je pocit civilizačního ohrožení," vysvětluje Prokop. Jako příkla uvádí jím vypracovaný průzkum, ve kterém se 15 % Čechů vyjádřilo, že schvalují bombardování a jiné masové vraždění civilistů, pokud je to potřeba k obraně západní civilizace. Podobné procento lidí se nachází i v muslimských zemích, kde tito lidé schvalují stejné druhy násilí na civilistech pod záminkou ochrany islámu. V každé společnosti se tak podle Prokopa nachází skupina lidí, kteří se cítí být ohrožení střetem civilizací a tento strach je jen přiživován soudobou debatou o tomto problému. Tento pocit ohrožení tak jen napomáhá k osvojení dehumanizační terminologie, kterou poté člověk začne vyjadřovat i veřejně – právě například na sociálních sítích. Podle Prokopa pak tito lidé uvažují, "(že) nemusíte cítit soucit k někomu, kdo není člověk“.

Tento problém přiživují i české extremistické strany – Tomio Okamura, předseda SPD ve svém facebookovém statusu o útocích sice čin odsoudil, ale okamžitě přebral tvrzení z teroristova manifestu, které říká, že se jedná o přirozenou reakci na multikulturalismus a jeho problémy v západním světě. Prokop upozorňuje, že hlavními viníky nejsou extermistické strany typu SPD, ale spíše politici jako je Miloš Zeman, kteří neustálým pronášením výroků o civilizačním ohrožení a invazi udržují v lidech pocity strachu.

To samé podle něj učinil i amerických prezident Donald Trump, který útoky tvrdě zkritizoval a vyjádřil soustrast – pouhých několik hodin poté již tweetoval o invazi imigrantů na americko-mexické hranici přesně podle nenávistné rétoriky jako převzaté z teroristova rasistického manifestu. Na vině jsou tak jak extremisté, tak řadoví politici, kteří přebírají dehumanizační rétoriku, která je podle Prokopa základní podmínkou proto, aby běžní lidé začali ve velkém ospravedlňovat násilí na nevinných civilistech, což ale používají právě i islámští teroristé při obhajování svých útoků proti západnímu světu.

A tady si přečtěte, že útočník v nizozemském Utrechtu spustil palbu v tramvaji.

Podobné články

Doporučujeme

Další články